Türkiye'ye yasak kararı 12 Mayıs'tan sonra değişir mi?

Türkiye'ye yasak kararı 12 Mayıs'tan sonra değişir mi?
06 Nisan 2021, 10:12
1 Nisan'dan itibaren uluslararası trafiğe açılan Rusya'nın 13 şehrinden Türkiye'ye uçuş izni çıkmamıştı. Rus turizmciler 13 şehirden Türkiye'ye uçuşların başlayıp başlamayacağıyla ilgili tahminlerde bulundu.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından 29 Mart'ta havayollarına gönderilen mesajda hükümetin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Barnaul, Belgorod, Volgograd, Voronezh, Kaluga, Krasnodar, Lipetsk, Nalchik, Orenburg, Saratov, Sochi, Tyumen ve Yuzhno-Sakhalinsk şehirlerinden yurt dışı uçuşlara izin verdiği belirtilmişti. NOTAM'da " Bu şehirlerden İngiltere ve Türkiye dışındaki uluslararası uçuşlara yeniden başlanabilir" ifadesi yer almıştı.

Muradyan: Operatörler zor durumda kalacak, 12 Mayıs'tan sonra durum değişebilir

Space Travel Genel Müdürü Artur Muradyan Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) basın servisine verdiği demeçte Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'nın 13 şehirden Türkiye'ye uçuş izni vermemesinin Türkiye'de 12 Mayıs'tan önce duyurulan son karantina önlemlerinin sıklaştırılmasıyla ilişkili olabileceğini söyledi. Muradyan, 13 şehirden Türkiye'ye uçuş programlarını duyuran tur operatörlerinın zor durumda kalacağını da ifade etti. Muradyan “ 13 şehirden Türkiye tatili için rezervasyon yaptıran Rusların bir kısmı diğer uçuşlara transfer olacak, ancak tur operatörleri ulaşım maliyetleri açısından zarar görecek” dedi. Geçen yıl şimdikine benzer bir durumun yaşanmadığını ifade eden Muradyan, " Belki durum 12 Mayıs'tan sonra değişebilir. Ama Mayıs ayında Türkiye'ye charter uçuşlara hazır olma potansiyeli olan bu şehirlerden ve diğer havalimanlarından sezon başlamazsa tur operatörleri için sancılı olacaktır ”dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha