Türkiye tatillerine zam uyarısı!

Türkiye tatillerine zam uyarısı!
25 Ekim 2022, 07:29
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’deki otellerde konaklama maliyetlerindeki artışla ilgili açıklama yaptı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’deki otellerde konaklama maliyetlerinin önümüzdeki yıl yüzde 20 zamlanacağını duyurdu.

Resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’deki turizm sektörü uzmanları ve otel sahiplerinin gelecek yıl konaklama maliyetlerinin şimdiden yüzde 20, bazılarının ise yüzde 50 artırdığını belirtirken, tur fiyatlarındaki artışın Rusların Türkiye’deki tatil sürelerini kısaltacağı, birçok Rus turistin ise tatil planını Türkiye aleyhine değiştireceğini tahmin ediyor.

Türkiye’deki turizm sektörünün Avrupalı turistlere odaklandığı ifade edilen haberde, “Uzmanlar, enerji krizinin sona ermeyeceğini, uçuşların maliyetinin de artacağını tahmin ediyor. Avrupa Birliği sakinleri için nispeten ucuz fiyatlara sahip olan Türkiye iyi bir tatil seçeneği haline geliyor. Ancak Ruslar için ulaşım sıkıntıları, pahalı biletler ve tur fiyatlarındaki artış nedeniyle durum tersine dönüşecektir” ifadelerine yer verdi.

Türkiye yolu giderek kapanıyor mu?

Daha önce ucuz maliyetli tur satın alan Rusların bu fırsatı bir daha yakalayamayacağına inanan uzmanlar, 300 Bin Ruble ortalama tatil maliyetiyle bir hafta dinlenmek için sessizce ödeme yapan zengin turistlerin Türkiye’ye gittiğini, ancak daha düşük gelire sahip orta sınıf için Türkiye yolunun giderek kapandığını vurguluyor.

ATOR, uzmanların tahminlerine atıfta bulunduğu haberinde, Türkiye’deki tatillerin maliyetinin bu şekilde artmaya devam etmesi halinde, Rusya’dan gelen turistlerin konaklama sürelerini azaltmaya başlayacağını, hatta birçok tatil severin Türkiye tatilini erteleyeceğini ekledi.

Birlik, Türkiye’nin 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek olan turizmde konaklama vergisine ilişkin resmi tebliği yayınladığını hatırlatırken, pandemi nedeniyle askıya alınan konaklama vergisinin tur fiyatlarına olumsuz yansıyacağı konusunda uyardı.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha