Türkiye tatiline gidebilmek için bunu da yaptı!

Türkiye tatiline gidebilmek için bunu da yaptı!
13 Eylül 2021, 08:50
Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus vatandaşı 430 bin rublelik nafaka borcunu ödemeyi kabul etti.

Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi başkenti olan Novosibirsk’te Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus vatandaşı, yurtdışına çıkabilmek için 430 bin rubleye (49 bin 700 TL) ulaşan gecikmiş nafaka borcunu ödemeyi kabul etti.

Novosibirsk’te yaşayan Rus vatandaşının eski eşinden olan çocuğuna mahkeme kararıyla düzenli nafaka ödemesini aylarca ertelediği belirtilen Moskovsky Komsomolets haberinde, Türkiye’ye tatil turu aldıktan sonra nafaka borcu yüzünden yurt dışına çıkamayacağını anlayınca Rusya Federal İcra Servisi’ne başvurarak tüm gecikmiş borçlarını ödediği aktarıldı.

Gazetede yer alan haberde, Noskosibirsk’te yaşayan ve ismi açıklanmayan Rus vatandaşının yerel mahkeme tarafından çocuğunun ihtiyaçları için eski eşine nafaka ödemesi kararını kabul etmeyip belirlenen tutarda nafaka ödeme yükümlülüğünü aylarca yerine getirmediği, ancak Türkiye’de dinlenmek isteyince her şeyin değiştiği ifade edilirken, borcu yüzünden yurt dışına seyahat etme hakkına sahip olmadığı ortaya çıkınca 430 bir rubleye ulaşan nafaka borcunun tamamını kapattığı açıklandı.

Sonuç olarak Türkiye tatili neredeyse yarım milyon rubleye mal olurken, yurtdışına çıkma yasağının borcun kapanmasından hemen sonra iptal edildiği bildirildi.

Mayıs ayında Rusya Federal İcra Servisi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık yedi milyon Rus vatandaşının borçları nedeniyle yurtdışına seyahat sınırı bulunduğu açıklamıştı.

Yurtdışına çıkış yasağı bulunanların, toplam 19 milyon borçlu kişi sayısının yaklaşık üçte biri olduğunu belirten servis yetkilileri, Rusya’da geçen yılın aynı dönemine göre borçlu sayısını 2 milyon arttığını da bildirmişti.

Rusya’da borcu otuz bin rubleyi aşan ve ödeme süresi 90 günü aşan borç yükümlülerine yurtdışı yasağı getirildiğini belirten Federa İcra Servisi, bu borçluların çoğunun bankaya borcu olduğunu belirterek, yüzde 95’lik kısmının da hem banka kredisi borcu olduğunu hem de mikrofinans kuruluşlarından mikro kredi aldığını bildirdi.

Borçlu vatandaşların yurtdışına çıkışını kısıtlayan kararname ile Rusya Federal İcra Servisi tarafından vergi, kredi ve benzeri borçları bulunanlara bildirim gönderilerek ülkeden çıkış yasağı uygulanıyor. Nafaka ödemeyenler için ise borç limiti 10 bin ruble olarak biliniyor.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha