Türkiye'nin Rus turist kaybı belli oldu

Türkiye'nin Rus turist kaybı belli oldu
22 Eylül 2023, 08:39
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ATOR Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov Rus seyahat acentelerine yönelik her yıl düzenlenen “TrEvolution 2023” etkinliğinde konuştu.

2019'da Rusya'dan Türkiye'ye düzenlenen turların ortalama maliyetinin kişi başı 50-60 bin ruble civarında olduğunu belirten Kobishchanov bu yıl bu rakamın 105-120 bin ruble civarında olduğunu söyledi.

2019'a göre Türkiye'ye Rus turist akışı yüzde 40 azaldı

Türk otellerinin 2023 sezonu için fiyatlara ciddi zam yaptığını belirten Kobishchanov, " Rublenin yıllık bazda yüzde 73 oranında değer kaybetmesiyle birlikte bu durum, Rusya'dan Antalya'ya yönelik organize talebin 2023 yılında 2019'a göre ortalama yüzde 40 oranında azalmasına neden oldu. Zaten yaz aylarında tur operatörlerinin uçuş programlarında bir azalma başladı, ölçeği bölgeye göre değişiyordu, ancak genel olarak sezonun ilk planlarına göre yüzde 30 civarında azalma yaşandı." dedi.

Sonbaharda fiyatlar düşünce talep artmaya başladı

Kobishchanov bu durumu gören Türk otelcilerin ağustos ayı başlarında fiyat düzeltmesine başladıklarına dikkat çekti. Ancak otelcilerin hamlede geç kaldığını belirten Kobishchanov Türkiye'de otel fiyatları şimdiden düşmeye başladığını söyledi. Sonbaharda ulaşım fazlalığı nedeniyle uçak bileti fiyatlarındaki düşüşün de Türkiye ve diğer popüler destinasyonlara olan talebi artırdığını söyledi.

Türkiye'ye uçak bileti yüzde geçen yıla göre 14 daha ucuz

Taras Kobishchanov'a göre Türkiye'ye uçak biletleri artık geçen yıla göre %14, BAE'de ise % 20 daha ucuz. Uzman ayrıca, 2023 yılında da aynı ulaşım arzı nedeniyle tur operatörlerinin geleneksel rekabetinin ve Türkiye yönüne de sunulan son dakika turlarının Rusya pazarına geri döndüğünü vurguladı.

Rusların yurtdışı ziyaretlerinin yüzde 26'sı Türkiye'ye gerçekleşti

Rusya'dan Türkiye'ye yaz döneminde talepte yaşanan düşüş, mobil operatör MTS'nin 2023'ün ilk yarısına ilişkin istatistikleriyle dolaylı olarak doğrulanıyor. Abonelerin 3 ila 21 gün arasında dolaşımda kaldıklarına ilişkin verilere göre, Rusların yurtdışı ziyaretlerinin yalnızca % 26'sı Türkiye'ye, %13'ü ise BAE'ye gerçekleşti.

Yorumlar
Ahmet Demirel
26 Eylül 2023, Salı 11:36
Otel fiyatları 1000 dolar falandı kim gelir?
Bilgehan gülxan
25 Eylül 2023, Pazartesi 07:37
Bu veriler moral bozucu olmamalı. Türkiye uzun yıllardır Urallar pazarına satış yapıyor. Sayı azalsa da başlangıç taki gibi ptersburg ve moskova pazarından ziyaretçi çekilmeye başladı. 2 veya 3 Ural grubu 1 ptersburg grubuna eşittir. Dolayısıyla bakmamız gereken veri ziyaretçi sayısından ziyade gelirdir
Oktay
24 Eylül 2023, Pazar 06:39
Türkiyemiz cennet ülke ama maalesef Türk esnafların aç gözlüğü yüzünden Rus turistlerin ülkemize gelmemektedir.. Denetim olmadığı için esnafların kendi başına buyruk davranmasından kaynaklanıyor. Bence ülkemize hiç turist gelmemesi daha iyi olur. Açlıktan birbirlerini yesinler efnaflar
Ali
23 Eylül 2023, Cumartesi 03:24
Neden türkiye rusya çalışmıyorum
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha