'Türkiye' isyanı: 500 bin turist daha ortada kaldı

'Türkiye' isyanı: 500 bin turist daha ortada kaldı
01 Haziran 2021, 08:31
Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağını 1 Temmuz’a kadar uzatması, ülkenin turizm sektörünü çaresiz duruma düşürdü.

Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağını 1 Temmuz’a kadar uzatması, ülkenin turizm sektörünü çaresiz duruma düşürdü. Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina, charter uçuş yasağının uzatılmasının "sektör için yeni bir ağır darbe" olacağını söyledi.

Rus turistler sosyal medyadan sert eleştirdi

Sosyal medyada ise, günlerdir yasağın kaldırılacağı umuduyla bekleyen ve satın aldıkları Türkiye turlarını iade etmeyen turistler, "son dakika" kararının mağduriyetiyle sert eleştirileri dile getiriyor.

Turları iade etmeyip sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediler ama...

Yasağın uzatılması kararının da son anda alınmasını da eleştiren Turina, mayıs sonuna kadar Türkiye'ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin yüzde 60'ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediğini hatırlattı.

Tur operatörlerinin sunacak ürünü de kalmadı

Turina, “Bu durumdaki yüz binlerce turiste, haziran ve sonrası için Türkiye'ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişi daha eklendi. Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviye de yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle, bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun” diye kaygılarını dile getirdi.

Bunun Rusya turizm pazarı için "eşi görülmemiş bir durum" olduğunu söyleyen Turina, “Açılmak istenen destinasyonlar turizm sektörüne hiçbir şekilde yardımcı olmaz Hırvatistan, Fas, Mauritius gibi yerler çok talep görmüyor. Ancak oralara bile uçuş sayısı son derece sınırlı" dedi.

Turina, BFM'e demecinde ise kararın son ana bırakılması için "Bunun birçok açıdan Rus turistlere saygısızlık olduğuna inanıyorum" dedi.

Rusya koronavirüs operasyon merkezinin kararıyla, 10 Haziran'dan itibaren Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan ile uçuşlar gerçekleşebilecek.

"Ağlamak istiyorum..."

Türkiye yasağının son anda uzatılması ile değişik kaynaklara göre "yarım milyondan fazla ya da 1 milyon yakın" Rus turist şimdilik "Türkiyesiz" kalırken, sosyal medyadan yükselen eleştiri ve şikayetler haber sitelerine de taşındı.

İş dünyasının saygın yayın organı BFM'in web sitesinde, Türkiye turu satın alıp gidemeyen Marina adlı bir turistin deneyimi ağzından aktarılırken, “Mecburen Kırım'daki otellere baktım, ağlayasım geldi. Türkiye'deki tatillerden sonra, aldığım hizmetten sonra, otellerinden, hatta nevresimlerinden sonra, Kırım'ı istemiyorum. Ama Türkiye'dekine benzer çok iyi bir otel istesem fiyat tam olarak iki katı... Rusya'da aynı fiyata Türkiye ayarında oteller yapılsa belki alternatif aramazdım" diyor.

BFM'in yorumunda, "Sonuç olarak, iptal edilen turların bedelinin tazmin edilmesinin mali yükü tur operatörlerine düşer. Bu da iflaslara yol açabilir" deniliyor.

Diğer yandan sosyal medyadaki bazı yorumlarda ise, gerekli önlemleri turizm sezonu öncesi almadığı ve sezon arifesine bıraktığı gerekçesiyle Türkiye de eleştiriliyor. (Turkrus)

Yorumlar
Cemal SAGLAM
02 Haziran 2021, Çarşamba 04:09
Bu geminin içinde hepimiz varız. Ucu hepimize dokunuyor.Keşke kovit tedbirlerini başından beri ciddiye alsaydık.Kabahatin tek sorumlusu biziz. Ülkeler kedini ilgilendiren bütün sorunları ciddiye alıyorlar. inşallah bundan sonrası iyi olur.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha