Türkiye'den 'Rus turist' kapmak için bunu da yaptı

Türkiye'den 'Rus turist' kapmak için bunu da yaptı
08 Eylül 2021, 12:37
Mısır, Türkiye başta olmak üzere olmak üzere farklı ülkeleri tercih eden Rusları yeniden Mısır’a çekmek için ilginç bir kampanya yaptı.

Rus turistlerin bu yaz yeniden Mısır’a seyahat etmesi bekleniyordu. Ancak beklentileri karşılayacak gelişmeler güvenlik sebebiyle zayıf kaldı. Sınırlı sayıda charter seferlerine izin verildi. Şimdi gözler daha yoğun uçuşların yapılacağı Kasım ayına çevrilmiş durumda.

Habertürk Havacılık Yazarı Güntay Şimşek, Mısır'ın sonbahar ve kış döneminde Türkiye ve diğer rakip ülkelere gitmeyi düşünen Rusları Mısır'a çekmek için başlattığı ilginç kampanyayı yazdı. Şimşek'in yazısı şöyle:

Rusya'dan Mısır'a uçuşlar tam açılmadı

" Kasım’da günde 10 sefer Rusya adına Aeroflot, 10 seferde Mısır adına Egypt Air’in yapacağı belirtiliyor. 2015’te charter seferlerine yasaklar getirilmeden önce iki ülke arasındaki haftalık charter sayısı 300 civarındaydı. Diğer ifadeyle iki ülke arasındaki turistik uçuşların tam açılması için biraz daha beklemek gerekecek.

Türkiye yazın kârlı çıktı

Rusya galiba güvenlik önlemlerinde biraz zayıflık hissetmesi sebebiyle Mısır’ın beklediği adımı atmadı. Bu gelişmeden karlı çıkan da Türkiye oldu. Rusya’daki Türk kökenli tur operatörleri ve havayolları da Mısır açılımı için epeyce hazırlık yaptıklarını biliyorum, ama Rus devlet aklı devreye girdi.

Ayrıca son iki yıldır İstanbul merkezli kültür turları da Rusların ilgisini çekiyor. Nordwind Hava Yolları’nın öncülük ettiği bu uçuşlarda Ruslar kültür ve ticaret için İstanbul’a geliyor. Takriben 15 Aralık’a kadar devam eden bu turlarla Ruslar, Kapadokya, Mardin, Göbeklitepe ve Sümela Manastırı gibi tarihi yerleri ziyaret ediyorlar. Rusların İstanbul ilgisi kış mevsimi sebebiyle ocak ve şubatta düşse bile mart ayı itibariyle hareketleniyor. Ve öyle görünüyor ki bu turlar da yaygınlaşarak kalıcı hale gelecek.

Rus turistler için Mısırlı otellere tavan fiyat zorunluluğu geldi: En fazla 40 dolar

Şimdi gelelim Rusları cezbetmeye çalışan Mısır’ın ilginç yöntemine. Mısır Turizm Bakanlığı Kasım’dan itibaren Mısır, Rus turistlere otel konaklamalarında tavan fiyat uygulama kararı almış. Beş yıldızlı oteller günlük kişi başı 40 dolar, dört yıldızlı oteller ise 28 dolardan satılacak. Böylece düşük ve sabit fiyatlarla, Akdeniz çanağında başta Türkiye olmak üzere farklı ülkeleri tercih eden Rusların yeniden Mısır’a çekilmesi amaçlanıyor.

Mısır Turizm Bakanlığı, tavan fiyat uygulamasında servis kalitesinden ödün verilmeyeceğini garanti ediyor.

Rus turistleri için Türkiye-Mısır arasında bu sene bir rekabet olmadı. Ancak bu gelişme, Türk otelcilerini 2022 yılı kontrat fiyatlarında belli marjlara sıkışmaya zorlayacağını söylemek mümkün.

Yorumlar
HK
09 Eylül 2021, Perşembe 11:54
Mısıra bedava deseler gitmem birde Türkiye ile kıyaslıyorlar bizim tırnağımız olamazlar
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha