Türkiye'de tatil yapabilmek için kredi çekiyorlar

Türkiye'de tatil yapabilmek için kredi çekiyorlar
11 Ağustos 2021, 08:23
POS verilerini analiz eden Kommersant gazetesi, Türkiye'de tatili alan Rus'ların büyük bir çoğunluğunun POS kredisi (Kredi kartına taksit) kullandığını ve taksit kampanyalarının karar mekanizmasında önemli rol oynadığını yazdı.

Rusya'da temmuz ayında konut ve nakit ihtiyaç kredileri genel olarak gerilerken, POS tabir edilen satış noktası kredilerinin sayısı arttı. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, Türkiye'de tatil yapmak isteyen Rus turistlerin tur almak için özellikle bu kredileri tercih ettiğini yazdı.

Frank RG verilerine göre, temmuz ayında dağıtılan POS kredilerinin toplamı 28 milyar ruble civarında (380 milyon dolar). Segmentte geçtiğimiz yıla kıyasla toparlanma gözlendiğini belirten analistler, yine de tutarların 2018-2019 yıllarının gerisinde olduğuna dikkat çekiyor.

Gazete ayrıca temmuzda dağıtılan ipotek kredilerinin yüzde 21, nakit kredilerin de yüzde 2,1 oranında gerilediğini aktarıyor.

POS kredilerindeki artış konusunda uzmanlar hane halkı gelirlerinin artmadığını, ancak insanların tatil gibi ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere erişebilmek için borçlanma yoluna gittiği görüşünde. Banka yetkilileri ise kredilerdeki artışı ertelenen ihtiyaçlara bağlıyor. Buna göre, ekonomideki toparlanma sürdükçe POS kredilerdeki artış eğilimi de devam edecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha