Turizmdeki kriz onlara fırsat oldu... Oteller için geliyorlar!

Turizmdeki kriz onlara fırsat oldu... Oteller için geliyorlar!
07 Nisan 2021, 15:31
Turizm sezonu yaklaşırken üçüncü dalganın da belirsizliğini yaşayan turizm sektöründe endişeler arttı. Sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren turizmcilerin ortak korkusu ötelenen kredilerin ödeme vaktinin de yaklaşması.

Turizmci, salgında destek olarak sadece kredi ötelemeleri yapıldığını belirterek “Aşırı faiz yükü altına girdik. Tesislerimiz tehlikede. Ayakta kalmakta zorlanıyoruz” diyor. İşten çıkarma yasağının bitmesiyle de mayıstan itibaren sektörde çalışanların yaklaşık yüzde 60’ının işsiz kalabileceği belirtildi.

Sadece kredi teşvikleriyle ayakta kalmamız mümkün değil

Cumhuriyet'ten Esra Ulus'a değerlendirmelerde bulunan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, sektörün borç yükü altında olduğunu belirterek, “ Sektörün şu anki kredi yükü 6.5 milyar dolar. Bunun 1.5 milyar doları takibe uğramış durumda. Sektör birtakım ötelemelerle aşırı derecede faiz artışını kabul ederek ayakta durmaya çalışıyor” dedi.

Zor durumdaki oteller Katarlı, Dubaili, Kuveytlilere satılıyor

Rezervasyonlarda yüzde 70’lik bir düşüş olduğunu dile getiren Karcılıoğlu, şunları söyledi:

“Son yıllarda yaşadığı olumsuz gelişmelerle borç ve kredi yükü altında yaşam savaşı veren otelciler şimdi de pandemi belasıyla yara aldı. Bu sektörü ayakta tutmak hükümetlerin stratejik önceliği olmalıdır. Bu sektörü sadece kredi teşvikleriyle ayakta tutamayacağımız belli oldu. Büyük meşakkatle yetiştirdiğimiz turizm profosyonellerimizi, tur rehberlerini, yatırımcılarını ve tesisleri kaybetmekle karşı karşıyayız. Ayağı yere basan çözümlere ihtiyaç var.”

Sonkar Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Ceylan, deniz kenarındaki otellerin el değiştirmeye başladığını belirterek “Zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytliler ucuz fiyatlara alıyor. Oteli kapamak da çözüm değil, çünkü şehir vergisi, yıllık emlak vergileri alınmaya devam ediyor. Firmaların yüzde 40’ına yakınının batacağını düşünüyorum” dedi.

Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise firmaların borç yapılandırmasının yeterli olmadığını açıkladı ve “Geçen yıl 30 milyar dolar kayıp yaşandı. Döviz dalgalanması bizleri çok yoruyor. Finansal kriz daha derinleşmeden ciddi önlemler alınmalı ve borçlar faizsiz şekilde ötelenmelidir. İşletmeler gelir olmadığı için borcu çeviremiyor” dedi.

İşten çıkarma yasağı bitince yüzde 60 istihdam kaybı yaşanacak

Sonkar Turizm AŞ Yönetim Kurulu üyesi Aykan Ceylan, işten çıkarma yasağı bittiğinde yüzde 60 istihdam kaybı yaşanacağını, üstelik işletmelerin işçinin tazminatını bile veremeyeceğini belirterek “Turizm sektörü döviz kazandığı için dövizle kredi aldı. Döviz patlayınca 5 milyon Avro kredi almış yatırımcının borcu 10 milyonu geçti. Turizmci borcunu ödese de kapayamadı. Döviz borcunu TL’ye çevirmek ise yasak. 3 ayrı yapılandırma geldi ama yeterli olmadı. Kur baskısı üzerine bir de pandemi geldi” dedi.

Yorumlar
Serhan Eryörü
07 Nisan 2021, Çarşamba 08:08
Milliyetçilik yok herşeyi hükümet gibi sizde Araplara satın,çok yakında kendi ülkemizde yabancı muamelesi görürüz. yazıklar olsun size
Aydın Küçükoğlu
07 Nisan 2021, Çarşamba 08:05
Turizmciler para kazansın diye virüslü turistleri ülkeye doldurmayın. Yeter artık Türk halkını düşünen Yok herkez cebinin derdinde. Yıllarca yerli turiste fahiş fiyat uyguluyor Rusları bedava getirip tatil yaptırıyor sunuz, beter olun
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha