Turizmde yeniden yapılandırılan borçlar ne boyutta?

Turizmde yeniden yapılandırılan borçlar ne boyutta?
30 Ekim 2020, 12:10
Son bir yılda turizmde yeniden yapılandırılan borç miktarı 1,13 milyar TL olurken, bunun 600 milyon TL’si Mart ayından bu yana gerçekleşti.

Borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyenlerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkan verilmesini amaçlayan Finansal Yeniden Yapılandırma verilerine göre; yapılandırılan borç miktarında turizm sektörü 4. oldu. Son bir yılda turizmde yapılandırılan borçların yarısından fazlası da Covid 19 sürecinde gerçekleşti.

Covid’in Yeniden Yapılandırmaya etkisi ne oldu?

Turizmdatabank.com’un Türkiye Bankalar Birliği'nin açıkladığı Finansal Yeniden Yapılandırma verilerinden derlediği bilgilere göre; Eylül ile tamamlanan son bir yıl içinde, yapılandırılan borç tutarı 17,4 milyar TL oldu.

Koronavirüs salgını sürecinde yapılan yapılandırmalar; toplamın % 43’ünü oluşturdu. Bu oran turizmde % 53 dolayında. Yani, turizmde borçların yarısından fazlası pandemi sürecinde yeniden yapılandırıldı.

Turizmde ne kadar borç yeniden yapılandı?

Son bir yılda turizmde Yeniden Yapılandırılan borç miktarı 1,13 milyar TL olurken, bunun 600 milyon TL’si Mart ayından bu yana gerçekleşti.

Bu yapılandırma verileri ile turizm; en çok miktarda yemiden yapılandırmaya konu olan 4.ana sektör oldu.

Turizmden önce imalat ve enerji sektörleri % 28’erlik paylarla ve toptan ve perakende ticaret de % 11’lik payla önde yer aldı. Turizmin, yapılandırılan borçlar toplamından aldığı pay da % 6,5 oldu.

Yorumlar
İzzet savaryego
31 Ekim 2020, Cumartesi 11:48
Yapılandırılan borçları ekim ayı itibari ile çatır çatır geri almaya başladılar. Sanki çok büyük bişey yapmışlar gibi göstermeye gerek yok.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha