Turizm sezonu boyunca tüm Covid önlemlerini kaldırıyor

Turizm sezonu boyunca tüm Covid önlemlerini kaldırıyor
14 Nisan 2022, 11:38
Yunanistan, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan tedbirleri esnetme kararı aldığını duyurdu.

Yunanistan'da kapalı alanlarda maske takma ve Covid-19 sertifikası gibi kısıtlamaların turizm dönemi boyunca kaldırılacağı ve yetkililerin söz konusu tedbirleri yeniden uygulayıp uygulamamayı eylül ayında görüşeceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Thanos Plevris, yaptığı açıklamada, kapalı mekanların yanı sıra kafe ve lokantalarda uygulanan ve "COVID pass" olarak bilinen aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun 1 Mayıs itibarıyla kaldırılmasına karar verildiğini dile getirdi.

Bakan Plevris, kısıtlamaları hafifletme kararının "epidemiyolojik veriler ve uzman önerileri" sonrasında alındığını aktardı.

Öğrenciler için geçerli haftada bir kez Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunun 1 Mayıs itibarıyla kaldırılacağını da ifade eden Plevris, dini etkinliklerde tedbirler çerçevesinde uygulanan tüm kısıtlamaların sona erdirileceğini kaydetti.

Doluluk oranlarında geçerli olan kısıtlamaların 31 Mayıs'tan itibaren iptal edileceğini de aktaran Plevris, kapalı mekanlarda maske zorunluluğunun da 31 Mayıs'a kadar devam edeceğini söyledi.

Tüm tedbirler, 1 Eylül'den itibaren tekrar değerlendirilecek.

Yunanistan'da koronavirüs enfeksiyonları son haftalarda hafifledi.

Ülkede son 24 saatte 15 bin enfeksiyon ve 64 ölüm kaydedildi.

Ekonomisinin can damarını turizm gelirlerinin oluşturduğu 11 milyonluk ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 72'sinin aşılarının tam olduğu belirtiliyor.(Euronews)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha