Turizm sektörünü Ruble korkusu sardı

Turizm sektörünü Ruble korkusu sardı
13 Nisan 2018, 10:06
Ruble’nin ABD yaptırımları yüzünden yaşadığı sert düşüşün ve piyasadaki sert hareketlerin önümüzdeki haftadan itibaren fiyatlara yansımasıyla birlikte Rusya’da tatil satışlarında düşüşlerin yaşanabileceği belirtiliyor.

Ruble’nin ABD yaptırımları yüzünden yaşadığı sert düşüş ve piyasadaki sert hareketler, Rusya'da turistlerin uçak bileti ve tur paketi alışverişlerini öne çekti. Bilet satışları bu hafta içinde bir buçuk kat artarken tur paketi satışları iki kat arttı. Ancak turizmciler "rublenin daha da değer kaybedeceği ve fiyatların artacağı" korkusuyla başlayan bu artışın birkaç günden fazla sürmesini beklemiyor.

Rus turisti panik sardı

Turkrus.com’un Kommersant Gazetesi’nden aktardığı habere göre; Level.Travel'dan Ellin Tolstov Türkiye satışlarının yüzde 40 arttığını söyledi. Skidki-Online.ru'dan İgor Blinov da ofislerine gelen müşteri sayısının 10 - 12 kat arttığı, bazı masaların önünde uzun kuyrukların oluştuğunu aktarıyor.

Ancak Blinov, gelenlerin büyük bir bölümünün tur alışverişini daha önceden yapmış, ama parasını ödememiş kimseler olduğunu ilave ediyor. Başka bir deyişle, kimi turistler kur farkı yüzünden fiyat değişikliğinin mağduru olmamak, sonradan bir sürprizle karşılaşmamak adına aldığı turun parasını bir an evvel ödemek istiyor.

Kommersant Gazetesi diğer tur firmaları ve online rezervasyon şirketlerinde de benzer bir etkinlik artışının olduğunu yazdı.

%20-30 civarında düşüş yaşanabilir

Öte yandan, çoğu turizmci rublenin dolar ve euro karşısındaki değer kaybının önümüzdeki haftadan itibaren yeni fiyatlara yansıması ile birlikte söz konusu hareketliliğin azalacağından emin. Aksine, kısa vadede beklenti tur satışlarının yüzde 20-30 düşeceği yönünde. Yaklaşan Mayıs tatilinde Rus turistlerin Türkiye ilk sırada olmak üzere, "sıcak ülkelere" tur paketi talebinde patlama bekleniyordu.Tatil kararını "son dakikaya" bırakan pek çok turistin, dövizin rubleye karşı hızlı değer kazanımı sürerse tatilden vazgeçecekleri yorumları öne çıkıyor.

“2016’dan beri böyle bir düşüş görülmedi”

Rusya Tur Endüstrisi Birliği yetkilileri ise ülke genelinde tur satışlarının yüzde 30 - 40 arasında düştüğünü kaydediyor. Birliğin basın sözcüsü İrina Tyurina 2016 Nisan ayından bu yana böyle bir düşüşün görülmediğine dikkat çekiyor.

Bununla birlikte rubledeki değer kaybının yerli turistin Rus tatil beldelerine yönelmesi ve Türkiye, Yunanistan'daki otel fiyatları üzerinde indirim baskısı oluşturmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha