Turizm sektöründeki batık kredi 8.8 milyar TL

Turizm sektöründeki batık kredi 8.8 milyar TL
18 Ocak 2021, 01:23
Ekonominin yavaşlayan çarkları bankaların batık kredi miktarını artırıyor. Bankaların yakından izlemede olan krediler de eklendiğinde tasfiye olacak alacaklarının 520 milyar TL’yi aşması bekleniyor.

Pandeminin ekonomik etkileri her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Ekonominin çarklarındaki yavaşlama, bankacılık sektöründeki kırılganlığı artırmaya devam ediyor. Kasım 2020 verileri itibarıyla bankalar tarafından tasfiye olunacak alacaklar 164.3 milyar lirayı buldu. Tasfiye olunacak alacaklar bireysel kredilerde 20.5 milyar TL, ticari kredilerde 143.7 milyar TL7ye ulaştı.

Turizm sektöründeki batık kredi 8.8 milyar TL

İnşaatta 29 milyar, toptan ve perakende ticarette 28.8 milyar, elektrik, gaz ve su kaynakları sektöründe 16.4 milyar, turizm sektöründe 8.8 milyar, tekstilde 6 milyar, tarımda 5 milyar TL değerinde batık kredi bulunuyor.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe giren toplam kişi sayısı ise 641 bin olarak kayda geçti.

Sorunlu krediler artacak

Konuyla ilgile olarak DW Türkçe’ye konuşan Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, tasfiye olunacak alacaklara yakın izlemede olan krediler de eklendiğinde rakamın 520 milyar TL’yi bulduğunu belirtiyor.

İcra takibi dosyalarında büyük artış

Şişman’a göre yapılandırma ile ötelemelerin vadesinin gelmesiyle bankalardaki sorunlu krediler artacak. Kredi büyümesi açısından bu yılki enflasyon ve reel büyümenin önemli olduğunu belirten Şişman, "Eğer kredi büyümesinde enflasyonun altında bir büyüme gerçekleşirse bu yeni kredileri sorunlu hale getirmeyebilir. Ama her şey 520 milyar liralık yaklaşık tasfiye olunacak alacaklar ve takipteki izlenen kredilerin geleceğine bağlı. Orada da yüzde 10-15’e sıçrayan bir takipteki gecikme gözlüyoruz. 3.5 trilyon liralık mevduat ve bir o kadar da kredi hacmi var. Bunun bu sene pandeminin iyileşmesine bağlı olduğunu gözlüyoruz" diyor.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kredilerin takibe düşme süresi 90 günden 180 güne çıkarılırken, uygulamanın süresi altı ay sonra 30 Haziran 2021’e uzatıldı. Buna göre takibe düşme süreleri toplam bir yıl ötelenmiş oldu.

Bu nedenle yasal takibe giren krediler ve kişi sayısında önceki yıla göre düşüş görülse de gelecek dönemde bu sayıda bir artış olacağına dönük kaygılar var.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha