Turistlerimiz 10 yılda 3 ülkeyi yeniden inşa etti

Turistlerimiz 10 yılda 3 ülkeyi yeniden inşa etti
30 Nisan 2021, 10:43
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko Rus vatandaşlarının son 10 yılda yurtdışında tatile harcadıkları parayı açıkladı.

“Vatandaşlarımız 10 yılda yurt dışında tatile 250 milyar dolardan fazla harcadı. Bu para ile Türkiye, Mısır ve Yunanistan yeniden inşa edildi.”

Bu açıklama, son dönemde iç turizmi geliştirme projelerini gündeme getiren Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko’dan geldi.

Rus turistlerin dünyada en fazla seyahat eden turistler arasında altıncı sırada olduğunu belirten Çernışenko, “Bize ise çok az yabancı geliyor. Bu sıralamada dünyada 35’inciyiz. Uluslararası arenada Rus turistler için mücadele ediyorlar. Rus turistleri Türkiye’de, Yunanistan’da, İspanya’da, Tayland’da, Vietnam’da, Mısır’da çok seviyorlar. Rusya’da para kazanan insanların kazandıkları paraları Rusya’da harcama imkanı ve arzusu olmalı” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla başlatılan yeni ulusal proje kapsamında iç turizmde turist sayısının 2030’a kadar 140 milyona çıkarılması hedefleniyor. 2019’da bu rakam 65 milyon seviyesindeydi.

Bu hedef doğrultusunda 2030’a kadar federal bütçeden 529 milyar, yerel bütçeden 72 milyar ruble harcanması planlanıyor. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha