Turistlerde hayal kırıklığı yaratan şehirler listesi...

Turistlerde hayal kırıklığı yaratan şehirler listesi...
26 Ocak 2023, 20:01
Seyahat değerlendirme platformlarında yapılan yorumlar analiz edilerek, turistlerde hayal kırıklığı yaratan şehirler listesi oluşturuldu.

Veri analistleri, İngiltere merkezli bir internet sitesi adına dünyanın farklı noktalarındaki binlerce gezginin seyahat değerlendirme platformlarındaki yorumlarını analiz ederek, ünlü turizm kentlerinin gezginleri hayal kırıklığına uğratma oranlarını saptadı. Dünyanın en çok “abartılan şehirler” listesi adı altında yayınlanan analizde, popüler seyahat değerlendirme platformlarındaki 85 farklı seyahat noktası için yapılan binlerce yorum değerlendirildi. Yorumlar arasında “büyük hayal kırıklığı” veya” “beklendiği kadar güzel değil” gibi gezginlerin memnuniyetsizliklerini ifade ettiği sözcüklerin kullanım sıklığı incelendi.

Bangkok hayal kırıklığında liste başı

Yapılan çalışmada turistlerin en fazla hayal kırıklığı yaşadığı destinasyonun Bangkok olduğu ortaya çıktı. Kentin turistleri hayal kırıklığına uğratma oranı yüzde 16,6 olarak tespit edildi. Kentte hayal kırıklığının en fazla yaşandığı bölge ise Khaosan Yolu oldu.

Antalya ikinci…

İkinci sırada ülkemizin turizm başkenti Antalya yer aldı. Analize göre Antalya’nın bir turisti hayal kırıklığına uğratma ihtimali yüzde 16,5 olarak belirlendi. Antalya’daki Water Planet Aqua Park, kentin en çok abartılan cazibe noktası olarak belirlendi

Listesinin üçüncü sırasında ise yüzde 15,8 ile Singapur yer aldı. Singapur’un “beklendiği gibi çıkmayan” cazibe merkezi ise Orchard Road oldu. İlk beşte yer alan diğer şehirler ise yüzde 15,7 ile Almanya’nın Münih ve yüzde 14.2 ile İtalya’nın Rimini şehirleri oldu.

En çok abartılan kentler listesinde ilk 10 şöyle oluştu:

1. Bangkok: yüzde 16,6

2. Antalya: yüzde 16,5

3. Singapur: yüzde 15,8

4. Münih: yüzde 15,7

5. Rimini: yüzde 14,2

6. Miami: yüzde 13,9

7. Mumbai: yüzde 13,9

8. Londra: yüzde 13,8

9. Paris: yüzde 13,8

10. Tokyo: yüzde 13,6

Etiketler:Turizm Antalya
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha