TUI tünelin sonunda ışığı görüyor

TUI tünelin sonunda ışığı görüyor
11 Aralık 2020, 15:19
2020 koronavirüs krizinin ardından 3 milyar € zararla karşılaşan TUI Group önümüzdeki yıl yeni bir başlangıca hazırlanıyor. CEO Fritz Joussen, 2021'in turizm için bir geçiş yılı olmasını ve 2022'de korona öncesi seviyelere dönmeyi bekliyor. Yaz sezonu satışları ise sevindirici şekilde 2019 yılına göre %3 daha yüksek!

"Pandemi sona ermedi, ancak tünelin sonunda ışık var ve turizm ve TUI için umutlar iyi", diyor CEO Fritz Joussen. Avrupa'daki en büyük tur operatörü grubu TUI, deniz tatiline olan talebin güçlü bir şekilde devam ettiğini ve leisure amaçlı seyahatin de hızla artış göstererek turizmde ticaretin toparlanmaya başlayacağından emin!

Pandeminin patlak vermesinden önceki mali yıla mükemmel bir başlangıç yapan şirket, Mart 2020'den bu yana dünya çapındaki seyahat uyarıları nedeniyle işleri büyük ölçüde durma noktasına geldi.

Uzun vadeli maliyet düşürme hedefini 300 milyon Euro'dan 400 milyon Euro'ya yükseltmesine rağmen, TUI 2019/20 döneminde 3,0 milyar Euro'luk zarar elde etti ki şirket önceki yıl 893,5 milyon Euro kâra ulaşmıştı. Gelirler ise önceki yıla göre %58 düşüş göstererek 7,9 milyar Euro olarak kayıtlara geçti. Bir önceki yıl bu rakam 18,9 milyar Euro idi.

TUI Group CEO'su Fritz Joussen, "Pazar sağlam, iş modelimiz geleceğe hazır ve müşteri talebi orada," diyor ve ekliyor; "Karantina kaldırılır kaldırılmaz operasyonları daha büyük ölçekte devam ettirmek için çok iyi bir konumdayız." TUI şemsiyesi altındaki tur operatörleri, seyahat acenteleri, uçaklar, oteller ve gemileri içeren entegre iş modeli, yeniden başlamak için hazır durumda.

Dijitale güçlü yatırım

Grubun odak noktalarından biri de krizden önce başlatılan ve salgın sürecinde hızı daha da artırılan dijital platformların dönüşümü ve genişletilmesi. TUI, dijitalleşmenin hem müşterinin çıkarına olduğunu hem de verimlilik ve maliyet düşürme için önemli bir potansiyel sunduğunu belirtiyor.

Korona krizi göz önüne alındığında, TUI AG, özel yatırımcılar, bankalar ve Alman hükümeti ile toplam 1,8 milyar Euro tutarında ek bir finansman paketi üzerinde anlaşmaya varmıştı. Devam eden yüksek korona rakamları, bunun sonucunda ortaya çıkan karantinalar ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle TUI, 2021'deki seyahat faaliyetinin kapsamı ve süresi hakkında güvenilir bir tahmin yapmanın bu aşamada imkansız olduğunu vurguluyor.

2021 yaz fiyatları %14 yukarıda

2020/21 kışı için tüm pazarlarda toplam TUI rezervasyonları şu anda bir önceki yıla göre% 82 daha düşük durumda; bu da azalan kapasitelere kabaca paralel görünüyor. Ortalama fiyatlar % 4 daha yüksek. Son olarak, iyi haberler 2021 yaz sezonuna ilişkin; çünkü rezervasyonlar 2019 yazından %3 daha yüksek ve ortalama fiyatlar şu anda 2020'den %14 daha yukarıda.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha