TUI CEO'su Fritz Joussen karlarındaki düşüşün nedenini açıkladı

TUI CEO'su Fritz Joussen karlarındaki düşüşün nedenini açıkladı
15 Ağustos 2019, 14:45
TUI CEO'su Fritz Joussen, kârlılıklarındaki düşüşte 'Geleneksel tur operatörlüğüne olan bağımlılıklarının” etkili olduğunu belirterek, “Dönüşümümüz devam edecek' dedi...

Avrupa'nın en büyük seyahat grubu TUI, yılın ikinci çeyreğindeki bilançosunu açıkladı. Şirketin vergi, amortisman ve faiz öncesi geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 düşüşle, 101 milyon Euro oldu. Zararın yıl sonuna kadar 300 milyon Euroya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Karlılıktaki düşüşün ana gerekçesi olarak hangara çekilen Boeing 737 Max'lar gösterildi. Brexit belirsizliği, İspanya’ya yönelik talepteki düşüş de karlılığı azaltan diğer faktörler olarak sıralandı.

İkinci çeyreğin bilançosuna ilişkin değerlendirmede bulunan TUI CEO'su Fritz Joussen, yaşanan ekonomik sürecin Avrupa pazarındaki tur operatörlerini verimlilik temelinde dijital dönüşüme zorlayacağını savundu. TUI’nin de dönüşümünün bu temelde ilerleyeceğini ifade eden Joussen, “TUI'yi global bir seyahat platformuna dönüştürmek için dijital dönüşümümüzü devam ettiriyor ve gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Global pazardaki birleşmiş markamızın gücü ve 21 milyondan fazla müşteriye doğrudan ulaşıyor olmamız, gelecek için büyük potansiyel sunuyor ” dedi.

TUI’nin geleneksel tur operatörlüğüne olan bağımlılığını azaltmaya devam ettiğini belirten Joussen, geleneksel tur operatörlüğünün sektörün tamamı için azaltılması ve dönüştürülmesi gereken bir konu olduğunun altını çizdi.

TUI’nin geçen beş yıl içinde dijitalleşme alanında önemli adımlar attığına değinen Joussen, “Grubumuzun dönüşümü devam edecek” diye konuştu.

Grup bünyesindeki geleneksel tur operatörlüğü yapısındaki şirketlerde bazı tasarruflarda bulunduklarını dile getiren Joussen, Berge & Meer ve Boomerang Reisen'i bu anlayış doğrultusunda sattıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha