Thomas Cook tarzı çöküş mü?

Thomas Cook tarzı çöküş mü?
19 Kasım 2020, 09:10
Yunanistan Otelciler Federasyonu başkanı Grigoris Tasios son zamanlarda Yunanlı otelcilerle ciddi anlaşmazlıklar yaşayan TUİ'yle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Yunanistan’da otel sahipleri, Avrupa’nın en büyük seyahat ve turizm grubu TUI AG’nin, bu yıl ödemesi gereken borçlarını 2021 Mart ayına kadar ertelemesinden dolayı hükümetten yardım talep ediyor. Öte yandan Yunanistan Otelciler Federasyonu başkanı Grigoris Tasios, diğer operatörlerin de bunu kötüye kullanabileceğine işaret ederek, 2019’da Thomas Cook’un çöküşü tarzında bir başka iflasla tekrarlanmaması dileklerinde bulundu.

TUI borçları için ne yapmıştı?

TUI, otel sahiplerinin bu yıl yapılan konaklamalar için paranın dörtte üçünü alabilmeleri için Mart ayına kadar beklemelerini gerektiren birkaç sözleşme değişikliği yayınlamıştı.

Yunanistan Otelciler Federasyonu başkanı Grigoris Tasios, TUI’nin otellere ödemesi gereken paranın Ağustos 2020 itibariyle 140 milyon Avro olarak tahmin edildiğini söyleyerek,

“TUI’nin Yunan otel sahipleri ile yaptığı sözleşmeler, faturalandırıldıktan 60 gün sonra geri ödeme sağlıyordu. Buna karşılık, şirket Ekim ayı sonunda onlara borçlu olunan miktarın % 25’ini şimdi ve kalanını Mart / Nisan 2021’de almak için bir anlaşma imzalatmaya çalışıyor. Yunan otelleri yeni ortaya çıkan krizin üstesinden gelmek için kaçınılmaz olarak devlet finansmanına ihtiyaç duyacaklar” dedi.

Kötüye kullanılabilir mi?

Başkan Tasios, pandeminin etkisinden etkilenen diğer tur operatörlerinin, hatta daha küçük olanların bile, ödenmemiş borçlarını makul bir zaman diliminde kapatmak için Yunan otelcilerle görüşmeye başladığını vurgulayarak, “TUI, bize göre yukarıdaki kötüye kullanım sürecine başvuran tek şirket” dedi.

TUI’nin ikinci hükümet istikrar paketini Eylül ayında Alman eyaletinden aldığını hatırlatan HHF başkanı, tur operatöründe açıkça bir finansman açığı olduğunu da kaydetti.

Thomas Cook tarzı çöküş mü?

Artık durumun çözülmesi için çok geç olduğunu belirten başkan tarihin, 2019’da Thomas Cook’un çöküşü tarzında bir başka iflasla tekrarlanmaması dileklerinde bulundu.

TUI meselesini Turizm Bakanlığı ve Bakan Theocharis ile defalarca görüştüklerini, sorunun içeriğinin farkında olmasına rağmen, olanın işletmeler arasında özel sektör anlaşmaları olduğunu söylediklerini söyleyen başkan, öte yandan, devlet yetkilileri Yunan otel sahiplerinin kendilerinden tekrar yardım istemeye zorlanacağını da ortaya koydu. Tasios, “Otelciler olarak pandemide tek yardımın banka kredisi yoluyla veya geri ödenebilir avanslar şeklinde borç para alınması” olduğu vurgulayan başkan, “sorunun ne kadar büyük olduğunu ve ne kadar çıkmazda olduğumuzu anlayabiliyoruz” diye ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha