TGA isyanı: Bu şehirdeki turizmcilerden alınan 40 milyon lira nereye gidiyor?

TGA isyanı: Bu şehirdeki turizmcilerden alınan 40 milyon lira nereye gidiyor?
26 Ekim 2022, 10:07
Trabzon Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar, Turizmi Geliştirme Ajansının (TGA) kültür festivali programında Trabzon’u yok saymasını eleştirdi.

Trabzon Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar, Turizmi Geliştirme Ajansının (TGA) kültür festivali programında Trabzon’u yok saymasını eleştirdi. Serdar, “Biz bu parayı ödeyeceksek bunun belirli bir oranının Trabzon’un kendi uhdesinde, kendi kontrolünde olabileceği, kendi tanıtımını yapabileceği bir olanak sağlanmalı. Bu bölgeyi biz biliyoruz, kimlere pazarlanabileceğini biz biliyoruz. Gelen arkadaşlar bizden iyi bilemezler. Bırakın bir oranı, örneğin 0.25’lik oranı Turizm Konseyine aktaralım, belediyeye aktaralım. Bizden çıksın ama bu para tanıtımlarda workshoplarda, görsel basında, uluslararası fuar katılımlarında kullanılsın.” dedi.

Bu şehirdeki otel ve acentacıların cebinden 35-40 milyon lira çıkıyor, doğru tanıtım yapılmıyor

61medya.com'dan Belkis Yılmaz'a değerlendirmelerde bulunan Serdar şöyle konuştu: " TGA’dakiler de bizim arkadaşımız. Konuyu onlarla da istişare ediyoruz. ‘Evet, biz TGA’ya para ödemeyi zaten taahhüt etmişiz. Cebimizden bu para çıkıyor. Benim bu sene ödediğim rakam 550 bin lira civarında. Bunun haricinde otelim için kendi satış ve harcama bütçemden de ciddi paralar ayırarak ayrıca bir pazarlama da yapıyorum. Tanıtım 700-750 bin liraya tekamül ediyor. Diğer işletmelerin ödediği parayla 21 milyon civarında para ödeniyor. Bu rakam üste olur, altta olmaz. Acentalar hariç. Acentaları da 10-15 milyon civarında hesaba koyarsak bu şehirden 35-40 milyon liralık bir TGA tanıtım rakamı çıkıyor. Bu kadar çıkarken Trabzon’un tanıtımında bize sunulan bazı materyaller var. Bize sunulan bazı işler var. Bunun karşılığı bu olamaz. Turizm Konseyinde de bir çalışma yapılmış. Bu tanıtımların finansal karşılığı nedir? Birçok reklam filmleri var ama bu 40 milyonun karşılığı olamaz. Bu para doğru kullanılamıyorsa, Trabzon’a doğru yansımıyorsa, bu para zaten bizim cebimizden çıkıyor. Biz burada parayı ödemeyelim de demiyoruz. Özel sektör olarak isteğimiz şu: Biz bu parayı ödeyeceksek bunun belirli bir oranının Trabzon’un kendi uhdesinde, kendi kontrolünde olabileceği, kendi tanıtımını yapabileceği bir olanak sağlanmalı. Bu bölgeyi biz biliyoruz, kimlere pazarlanabileceğini biz biliyoruz. Gelen arkadaşlar bizden iyi bilemezler. Bırakın bir oranı örneğin 0.25’lik oranı Turizm Konseyine aktaralım, belediyeye aktaralım. Yine bizde durmasın bizden çıksın ama bu para tanıtımlarda workshoplarda, görsel basında, uluslararası fuar katılımlarında kullanılsın. EMITT Fuarı gibi fuarlara katılırken artık güçlük çekilmesin. Bu şehir iyi bir para kazanıyor ve iyi bir para da ödüyor. Bu paranın bir bölümünü ayırabilsek, fuarlarda en iyi stantları biz yapabilsek hiçbir problem olmaz. Şimdi rakamlar ödeniyor, karşılığında iki Influencer veya bir tane video ile bu işler olmaz. Bunun karşılığı 10 bin dolar. Bunu kendi uhdemizde zaten yapabiliyoruz. Bu konuda TGA’ya da ihtiyacımız yok. Açık ve net."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha