‘Tanıtım elçimizin’ dev posteri tepki çekti… İBB işlem başlatacak

‘Tanıtım elçimizin’ dev posteri tepki çekti… İBB işlem başlatacak
15 Şubat 2021, 00:53
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından tanıtım elçisi olarak seçilen sosyete kasabı Nusret Gökçe’nin, Galata Kulesi Meydanı’nda restoran açmak için tadilatını yaptırdığı tarihi binaya dev posterini astırması tepkiyle karşılandı. Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "İşlem yapacağız" dedi.

İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi’nin yanı başındaki tarihi binanın ‘sosyete kasabı’ Nusret Gökçe’nin dev resmiyle kaplanması tepkilere neden oldu. Binanın Nusret Gökçe tarafından restoran açmak için tadilat yaptırıldığı öğrenildi.

İBB’den tepki geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından ülkenin ‘tanıtım elçisi’ seçilen Nusret Gökçe’nin resminin tarihi mekana asılmasına ilk tepki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi.

“Sözde kültür elçisi”

Konuyla ilgili Sözcü Gazetesi’ne açıklamada bulunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve eski Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Sözde kültür elçilerinin ticari projeleri için bin yıllık Galata Meydanı'na yapılan bu uygulama kabul edilemez” dedi.

“Yönetmeliğe ve mevzuata aykırı”

Tarihi binanın bu şekilde kapatılması reklam yönetmeliği ve kültür varlığı mevzuatına aykırı olduğuna dikkat çeken Polat, “İzinsiz uygulama hakkında işlem yapacağız. İlçe belediyesinden alınmış tarihi eser basit onarım uygulaması ötesinde uygulama olup olmadığı ve izinsiz tüm uygulamaların incelenmesi ve işlem yapılması için KUDEB ve İBBMiras ekiplerimiz restorasyon uygulamasını yerinde denetleyecekler” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha