Tamince'nin Haliçport'unda plan değişti

Tamince'nin Haliçport'unda plan değişti
08 Kasım 2018, 08:54
Tarihi tersaneleri otel ve marinaya dönüştüren Haliçport projesinin imar planının mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından yeni plan hazırlandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre itirazlar üzerine İstanbul 11.İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen Haliçport planının yerine hazırlanan planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak itirazlar için 6 Kasım 2018 tarihinde askıya çıkarıldı. Yeni plana göre ticaret ve turizm alanında emsal 1.50 oldu. Haliçport'ta binaların yüksekliği 24.50 metre ile sınırlandırıldı. Tarihi tersane bloklarının da perakende satış birimleri ve lokanta olarak kullanılacağı açıklandı. Ayrıca Çorlulu Ali Paşa Cami ve şadırvanı özgün haliyle korunacak. Kültürel tesis alanında bulunan Aynalıkavak Kasrı'nda da idaresi tarafından uygulama yapılacak.

1 milyar 346 milyon dolara ihale edilmişti

Haliç Camialtı ve Taşkızak Tersaneleri'ne yapılacak otel, AVM , kongre merkezi ve 70 yat bağlama kapasiteli 2 adet yat limanı projesi için 2013 yılında “Yap-İşlet-Devret” modeli ile ihale düzenlenmişti. İhaleyi İhaleyi 1 milyar 346 milyon dolarla Fettah Tamince’ye ait Rixos otelleriyle bilinen Sembol Uluslararası Yatırım ile Ekopark Turizm- Fine Otel’den oluşan konsorsiyum kazanmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha