Şifa Dolu Tatil Deneyimi: Kızılcahamam

Şifa Dolu Tatil Deneyimi: Kızılcahamam
21 Aralık 2023, 10:54
Doğası ve termal suları ile huzur ve şifa arayanların gözdesi Kızılcahamam, yerli turistlerin yanında yabancı turistlerin de dikkatini çekiyor.

Ankara’nın bu ilçesi özellikle kaplıcaları, termal hamam ve tabiat parkları ile huzur dolu bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin durakları arasındadır. Peki tatil için Kızılcahamam’a neden gitmelisiniz?

Kızılcahamam'ı Ziyaret Etmek İçin 5 Neden

Ankara merkezinin epey uzağında kalan Kızılcahamam, ormanlar bakımından en zengin ilçelerin başında gelir. Ormanları, parkları ve termal hamam- havuzları ile meşhur bu ilçe, Ankara’ya ziyaret ederken ya da sadece Kızılcahamam’a özel bir tatil planlarken aklınızda yer edinecek deneyimlere ev sahipliği yapar. Peki Kızılcahamam’da nereleri ziyaret etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Detayları sizin için derledik!

Termal Su Kaynakları

Kızılcahamam denince öncelikle termal su kaynakları akla gelir. Doğası bir yana Kızılcahamam şifalı termal suları ile ünlü kaplıca ve hamamlar ile doludur. İlçenin her bir noktasında termal havuz ve hamamı bulmak mümkündür. Özellikle Kızılcahamam adı ile özdeşleşen termal oteller aracılığıyla şifa getiren bu suları deneyimleyerek kendinizi huzur dolu bir dinginlikte hissedebilirsiniz.

Tabiat ve Milli Parkları

Soğuksu Milli Parkı başta olmak üzere Kızılcahamam'da gezilmeye değer pek çok milli park mevcuttur. Tabiat ve milli park açısından epey zengin olan Kızılcahamam; Çamlıdere Jeoparkı, Aluçdağı Tabiat Parkı, Karagöl Tabiat Parkı, Kartaltepe Tabiat Parkı ve Şahinler Tabiat Parkı gibi parkları içine alır. Kızılcahamam’da tatil deneyimi için bu parkları da gezi listesine dahil ederek temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Tarihi ve Kültürel Yerleri

Kültür ve inanç turizmi anlamında da Kızılcahamam görülmeye değer yerler barındırır. Müzeleri, köyleri, türbeleri, kale ve manastırları ile Kızılcahamam’da tarihi ve kültür turizmi bağlamında pek çok mekân ile tanışabilirsiniz. Özellikle köyleri ile ünlü olan Kızılcahamam’da tarihi bir yolculuğa çıkarak Ankara ve Kızılcahamam geçmişine dair pek çok detay bulabilirsiniz. Yine tarihi kale ve manastırları da es geçmeyerek Kızılcahamam’da tarihi turunu tamamlayabilirsiniz.

Doğa Mesire Alanları

Kuraklığa gömülen Ankara’da nadide bir çiçek gibi açan Kızılcahamam, yeşil doğasıyla da ziyaretinize değerdir. Yeşil doğanın tadını çıkarabileceğiniz Kızılcahamam’da bolca mesire alanı ve parklar mevcuttur. Yine kamp alanlarıyla da ünlü olan bu ilçe, yerli ve yabancı doğa sever turistlerin de epey ilgisini cezbeder. Gerekli şartları yerine getirerek Kızılcahamam milli parklarında kamp yaparak da yeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bilhassa Soğuksu Milli Parkında kamp yaparak Kızılcahamam’ın ünlü yeşil ormanlarını deneyimleyebilirsiniz.

Çeşitli Spor Aktiviteleri

Kızılcahamam’da konaklayarak çeşitli aktivitelere de vakit ayırabilirsiniz. Muhteşem doğa manzarası eşliğinde; dağ bisiklet turu yapabilir, kalacağınız tesis dahilinde okçuluk, atçılık,

bisiklet turu, outdoor ve ATV turları aktivitelerine katılabilirsiniz. Pek çok termal kaplıca bulunduran Kızılcahamam konaklama tesisleri aracılığıyla bir yandan sağlığınıza iyi gelecek suları bir yandan da keyfinize keyif katacak aktiviteleri tecrübe edebilirsiniz.

Kızılcahamam, termal sular ile şifa bulabileceğiniz ve doğasına hayran kalacağınız bir yer. Tatil planınıza bu ilçeyi dahil ederek kaplıca deneyimini en doğru adreste yaşayabilir, yemyeşil doğayı içinize çekebilirsiniz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha