Sergey Sobyanin: Hayat Mayıs'ta normale dönecek

Sergey Sobyanin: Hayat Mayıs'ta normale dönecek
16 Ocak 2021, 09:36
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin koronavirüs aşısının kitlesel uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, koronavirüs aşısının kitlesel uygulamaya hazır olduğunu açıkladı. Sobyanin, mart ayına doğru isteyen herkese aşıyı temin edebilecek durumda olacaklarını ve mayıs ayı geldiğinde hayatın normale döneceğini söyledi.

Belediye başkanı, aşı olan Moskovalı emeklilerin şehir içinde istedikleri gibi seyahat etme hakkına kavuşacağını da sözlerine ekledi. Buna göre, bu kişilerin indirimli yolculuk kartlarındaki blokaj, ilk doz aşıdan hemen sonra kaldırılacak.

Sobyanin ayrıca önümüzdeki on günün seyrine bağlı olarak, şehirdeki önlemleri gevşetme konusunu gözden geçireceklerini dile getirdi.

Öte yandan bilim insanları hastalığı geçirenlerin aşıdan daha kuvvetli bir bağışıklığa sahip olduğuna dikkat çekiyor. Meçnikov Aşı Enstitüsü yöneticisi ve Bilim Akademisi üyesi, Vitali Zverev, papiloma enfeksiyonu hariç tüm viral rahatsızlıklarda, hastalığı geçirenlerin aşıya kıyasla daha uzun bir bağışıklığa sahip olduğunu söyledi.

Kimi uzmanlara göre, vatandaşlara "bağışıklık sertifikası" vermek için bağışıklığı ölçen bir sistem kurmak ve aşıdan ziyade buradan elde edilen sonuçları dikkate almak gerek. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha