Rusya'nın 75 uçaklık kaybı!

Rusya'nın 75 uçaklık kaybı!
16 Mart 2023, 08:22
Ukrayna savaşının ardından Rusya'ya yaptırımların havayolu sektörüne kaybı ağır oldu.

Batı yaptırımlarının devreye girdiği anda 75 uçağı ülke dışında kalan ve bunları geri getiremeyen Rusya, yabancı leasing şirketlerinden daha fazla yeni uçak satın almak için harekete geçti.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev, hükümetin yabancı leasing şirketlerinden uçak satın alımına 300 milyar ruble (yaklaşık 4 milyar dolar) bütçe ayırdığını açıkladı.

Bu kaynakların bir kısmı ile Rus hava yolu şirketi Aeroflot’un 10 adet uzun menzilli uçak satın aldığını aktaran Bakan, Rusya’da mevcut uçakların uçuşa elverişliliğinin en fazla 10 yıl daha korunabileceği bilgisini verdi.

Savelyev, Rusya'da şu anda 1167'si yolcu, kalanları kargo amaçlı olmak üzere 1297 uçağın kullanıldığını da sözlerine ekledi.

ABD New York Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi, Rus petrol şirketi Rosneft'e ait bir Boeing uçağı için tutuklama emri çıkarmıştı.

Aeroflot, daha önce yabancı leasing şirketlerinden sekiz Airbus A330, 10 adet de Boeing 777 satın aldığını duyurmuştu. Uçakların çoğu İrlandalı bir leasing şirketinden alındı. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha