Rusya'dan yurtdışı tur rezervasyonlarında son durum!

Rusya'dan yurtdışı tur rezervasyonlarında son durum!
24 Ekim 2022, 12:07
Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) ve çevrimiçi tur operatörü Sletat.ru tarafından yapılan ortak araştırmanın sonuçları, tatil planlayan Ruslar için bu sezon en popüler ülkeleri belirledi.

Araştırmaya göre Rusların paket tur satın alımlarının yüzde 49 ile yaklaşık yarısı ekim ayı için satın alınırken, turistlerin yüzde 36’sı tatillerine kasım ayında başlamayı planlıyor.

Aralık ayı paket tur başvuruları ise toplam rezervasyonlarda yüzde 12’lik payı elde ederken, Ocak 2023 dönemi rezervasyonları ise yüzde 3’lük paya sahip oldu.

Ekim ayında organize turistler için en popüler ilk beş destinasyon arasında, toplam satılan turların yüzde 47’sini oluşturan Türkiye lider olurken, bu ülkeyi yüzde 20’lik payla Mısır, yüzde 17 ile Rusya, yüzde 6 ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve yüzde 2 ile Tayland yer aldı.

Uzmanlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Mısır’ın tatil taleplerindeki payının Rusya ve Türkiye lehine önemli ölçüde düştüğünü kaydederken, araştırmalar, sektörde sunulan tur fiyatı ortalamalarının Ekim 2021’e kıyasla neredeyse hiç değişmediğini ve yalnızca yüzde 2 arttığını gösterdi.

Öte yandan eylül ayında tur paketlerinde ortalama tutar 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artış gösterirken, ağustos ayında ise bu artış yüzde 29’e ulaştı.

Uzmanlar, ekim ayında tatil maliyetlerinde bir önceki yıla kıyasla yalnızca yüzde 2’lik artışın yüksek yaz sezonunun sona ermesine bağlarken, kısmi seferberliğin başlaması nedeniyle talepte yaşanan istikrarlı düşüşün de bu sezonki tatil taleplerinin azalmasına sebep olduğunun altını çiziyor. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha