Rusya'da Türkiye yaz turu satışlarında son durum!

Rusya'da Türkiye yaz turu satışlarında son durum!
18 Ocak 2023, 08:39
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Türkiye'ye yönelik yaz turları satışlarıyla ilgili son durum hakkında değerlendirme yayınladı.

ATOR Rus Tur Operatörlerine yaz dönemi için yapılan Türkiye tur rezervasyonlarıyla ilgili değerlendirme yayınladı.

2019'a göre erken rezervasyon oranı çok düşük!

Rus Tur operatörleri Türkiye'ye yönelik erken rezervasyon kampanyasını 2022'nin Ekim ayında başlatmışlardı. ATOR'un değerlendirmesine göre Ocak 2023'e kadar erken rezervasyon oranı pandemi öncesine göre çok daha düşük oranlarda. 2019'daki erken rezervasyon kampanyasında turistler Ocak ayına kadar yaz turlarının yüzde 40'ını rezerve etmişlerdi. Ancak bu yıl Ocak ayında erken rezervasyon oranı yüzde 8'de kaldı. ATOR, Türkiye'nin önemli indirimlerle birlikte klasik, önemli bir erken satış kampanyasının yer aldığı tek kitlesel destinasyon olarak kalmasına rağmen erken rezervasyon oranının çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Erken rezervasyonlar neden düşük kaldı?

ATOR'un değerlendirmesinde erken rezervasyon oranının düşük kalmasının bir kaç sebebinin bulunduğuna dikkat çekildi. Bunlardan birincisi ve en önemlisi kısıtlamalar ve uçuşlarla ilgili durumların öngörülemezliği nedeniyle artık birçoğu önemli derinlikte tur rezervasyonu yapmaktan korkan Rus turistlerin değişen tüketici davranışları. Artık Ruslar turları daha çok son dakikada satın almayı tercih ediyor.

İkinci sebep, hem Moskova'dan hem de diğer şehirlerden tüm uçuş programlarının henüz açıklanmamış olması. Şu anda erken rezervasyon kapsamında tur operatörleri Rusya'nın 15-18 şehrinden Türkiye turlarını satışa sundu. Şehir sayısının yakında artması bekleniyor. Ocak ayında, tüm Türk turistik ürünleri şirketler tarafından satışa sunulmuyor. ANEX Tour , "Şu anda, tüm uçuş programları ve oteller henüz açıklanmadı, Şubat ayına yakın daha fazla turistik ürün olacak" diye vurguluyor Neredeyse tüm tur operatörlerinin 31 Mart'a kadar, bazılarının ise Nisan ayının sonuna kadar promosyonları var.

Üçüncü sebep ise fiyatlar. Geçen yaz sezonu, en zorlu jeopolitik arka plana rağmen, Türk otelciler için ciro ve otel doluluk açısından son derece başarılı geçti. Avrupa pazarları artık Türkiye'yi çok iyi sattığı ve bu nedenle otelciler doluluklardan emin olduklarından,erken rezervasyon promosyonlarındaki Türk otellerinin fiyatları 2023 yaz sezonu için zaten önemli ölçüde yüksek.

Türkiye tur fiyatları yüzde 30 arttı

Rusya'dan Türkiye'ye yönelik yaz turu fiyatları 2023'te 2022'ye göre yüzde 30 arttı. PEGAS Touristik , "2022 yazı için Türkiye'deki otellerde erken rezervasyon kampanyasında bu kampanyaya kıyasla ortalama fiyat artışının yaklaşık %30 olduğu tahmin ediliyor" diyor .FUN&SUN 2023 yılında yaz turu paket fiyatlarının 2022 yılına göre yaklaşık % 30 arttığını doğruladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha