Rusya beklenen kararını açıkladı

Rusya beklenen kararını açıkladı
03 Aralık 2021, 09:04
Rusya, koronavirüsün Omicron varyantının görüldüğü bölgeden gelenlerle ilgili karantina kararını açıkladı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Güney Afrika ve bu ülkeye komşu ülkelerden Rusya’ya gelen vatandaşlar için iki haftalık karantina zorunluluğunun başlatıldığını söyledi.

“Rusya’ya Güney Afrika’dan ve Güney Afrika ile doğrudan sınırı olan ülkelerden dönenler için 14 günlük karantina uygulaması zorunluluğu getiriyoruz” diyen Popova, Rusya Federal Turizm Ajansı’na (Rosturizm) göre bu ülkeleri ziyaret eden Rusların 250 ila 300 kişi civarında olduğunu da aktardı.

Popova, Rusya ile Güney Afrika arasındaki direkt uçuşların şu anda kapalı olduğunu ve organize turist bulunmadığını da belirterek, “Oralardan dönen turistlerimiz tek başına seyahat edenlerden oluşuyor. Güney Afrika’da görülen yeni mutasyon ile ilgili tüm riskleri değerlendiriyoruz. Ancak yüksek riskin varlığını reddedemeyiz” diye konuştu.

14 günlük karantina zorunluluğunun aşılı Rusları kapsamadığını vurgulayan Rospotrebnadzor Başkanı, sertifika sahibi olmayan Rusların 14 günlük tecrit uygulamasının yanında PCR testi yaptırmaları gerekeceğini, bu bilgileri gosuslugi (e-devlet) portalına girmelerinin zorunlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya’ya gelen yabancı vatandaşların durumu

Popova, Rusya Federasyonu’na giriş yapan yabancıların sınır geçişlerinde tıbbi belgeleri olup olmadığına bakılmaksızın son iki gün (48 saat) içinde düzenlenmiş pozitif sonuçlu PCR testi göstermelerinin şart olduğunu da ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha