Rusların Türkiye’ye girişinde sorun yaşanıyor

Rusların Türkiye’ye girişinde sorun yaşanıyor
11 Eylül 2021, 09:17
Sputnik Light ile aşılanan Rus turistlerin Türkiye’ye uçuşlarına izin verilmediği belirtiliyor.

Rusya’ya bağlı Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de faaliyet gösteren tur operatörü Sletat.ru Genel Müdürü Albina Mirzoeva, Türkiye’ye tatil için giden Rus turistlerin ayrılmadan önce acilen bir PCR testi yaptırmak zorunda kaldıklarını belirterek, “6 Eylül’de Mahaçkale’den İstanbul’a uçan turistlerimiz Sputnik Light sertifikasına sahip olmasına rağmen Pegasus Havayolları uçağına binmelerine izin verilmedi. Belgelerinde herhangi bir sorun olmamasına rağmen Türkiye’ye girişlerine izin vermiyorlar” diye konuştu.

Pegasus yetkililerinin 3 Eylül 2021 tarihli karara atıfta bulunarak yalnızca tek dozluk Johnson & Johnson aşısına izin verildiğini söylediğini ifade eden Mirzoeva, bu yüzden son anda haberdar edilen yolcuların aşı olmasına rağmen PCR testi yaptırdığını vurguladı.

Rusya’da bir diğer tur operatörü yetkilisi İrina S. “İlk kez Türkiye‘ye tatile giden emekli tatilcilerimiz Nordwind Havayolları check-in kontuarında sorunla karşılaştı. Kendilerine Sputnik Light aşısı sertifikasının uygun olmadığını söylediler” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri, Türkiye’nin tek doz aşılar arasında sadece Johnson & Johnson aşısını kabul ettiğini vurgulayarak, diğer durumlarda turistin ayrılmadan 72 saat önce bir PCR testi veya 48 saat önce antijen testi yapması gerektiğini aktardı.

Yorumlar
Yaprak Renda
13 Eylül 2021, Pazartesi 09:09
Niye bu kadar şaşırdılar? Tek Sputnik light aşısıyla Avrupa da hiç bir ülkeye giremiyorlar. Üstelik kendi ülkelerine de sadece max 72h önce yapılmış negatif PCR testiyle sokuyorlar Bizde kuralların saçma sapan şekilde turistlere farklı uygulanması hem kırmızı listede kalmamıza katkıda bulunuyor hem de kendilerine bu tarz şikayet hakkı veriyor !
Fatma dagli
12 Eylül 2021, Pazar 01:10
Ulkemizde moldavya ve ukranya istemiyoruz hic bir sekilde para harcamayip hastaligi yayiyorlar cok kabalar buyeun sizler satis yapin yapabiliyorsaniz 5 liralik dondurmayla olmaz bu isler bizler avrupali istiyoruz kaş antalya yeter
Şükrü özsönmez
11 Eylül 2021, Cumartesi 07:04
İYİ olur onların özelliği ney
tarumnitzo1819@gmail.com
11 Eylül 2021, Cumartesi 03:54
Ülkenize gelen her türk için binlerce işkenceye tabi tutan Ruslar şimdi buna mı sitem ediyor. Çok iyi olmuş sizlere.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha