Rusların en çok tercih ettiği ikinci ülke Türkiye oldu

Rusların en çok tercih ettiği ikinci ülke Türkiye oldu
07 Kasım 2022, 08:14
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rusların yurtdışına çıkış istatistiklerini yayımladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yayımladığı istatistiklere göre temmuz-ağustos-eylül arasında 9 milyon 710 bin Rus, başka ülkelere gitti.

En çok Abhazya'ya gittiler, Türkiye 2. sırada

Yılın ikinci çeyreğinde 5 milyon Rusya vatandaşının yurtdışına çıktığı belirtilirken, bu rakamın 3. çeyrekte yaklaşık 2 katına çıktığı görüldü. FSB'nin verilerine göre Rusların en çok tercih ettiği nokta Gürcistan'a bağlı Abhazya oldu. Temmuz-ağustos-eylül arasında 2.5 milyon Rus, Abhazya'ya gitti. Rusların Abhazya'dan sonra en çok tercih ettiği ülke ise Türkiye oldu.

Temmuzdan ayından eylüle kadar olan 3 aylık dilimde 2.1 milyon Rus, Türkiye'ye gitti. Rusların en çok gittiği ülkeler arasında 1.3 milyon ile Kazakistan üçüncü sırada yer aldı. Rusların temmuz-eylül ayları arasında Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ve Abhazya'ya çıkışları son 5 yılın da rekorlarını oluşturdu. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz eylül ayında kısmi seferberlik ilanı sonrasında çok sayıda Rus, havayolu ile Türkiye'ye, karayolu ile Gürcistan, Kazakistan, Moğolistan ve Baltık ülkelerine akın etmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha