Rus turizmcilerin konaklama vergisinde cevabını bulamadığı soru!

Rus turizmcilerin konaklama vergisinde cevabını bulamadığı soru!
29 Aralık 2022, 10:16
Türkiye'de 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek konaklama vergisi Rus turizmcilerin kafasını karıştırdı.

Rus turizmciler Türkiye'de 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek konaklama vergisiyle ilgili soruya cevap arıyor.

ATOR: 2023 için erken rezervasyonla satılan alınan turlarda nasıl uygulanacak?

Rus Tur Opertörleri Birliği (ATOR) konuyla ilgili yayınladığı değerlendirmede Türkiye'de yüzde 2'lik konaklama vergisinin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olduğu ve sadece otelciler tarafından ödeneceği belirtildi. Resmi tebliğ metnine göre turistler, tur operatörleri ve seyahat acentaları üzerinden yüzde iki vergi alınmayacağı belirtilen değerlendirmede " Ancak tebliğde, erken rezervasyonla satın alınan turlara konaklama vergisinin nasıl uygulanacağı açıklanmadı. Ocak ayında, yaz aylarında veya Aralık 2023'te erken rezervasyonla Türkiye turu satın alan ve bir otele giriş yapan bir turistten vergi tahsil edilip edilmeyeceği sorusu yine otelcilerin kararına bağlı." ifadeleri kullanıldı.

Kaos yaşanıyor

ATOR'un değerlendirmesinde konaklama vergisinin erken rezervasyon boyutunda kaos yaşandığı Ocak ayının ilk haftasından itibaren uygulamalara bakılarak durumun netleşeceği belirtildi.

Rus turizmciler açıklama bekliyor

Değerlendirmede Rus tur operatörlerinin de Türkiye'deki konaklama vergisi konusunda henüz genel, net ve kapsamlı bilgilere sahip olmadıklarını söyledikleri belirtildi. Rus turizmciler hem Türkiye'nin turizm yetkililerinden hem de otelcilerden açıklama bekliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha