Rus turizmcilerden uyarı: Yeni sezona çıkamayız

Rus turizmcilerden uyarı: Yeni sezona çıkamayız
17 Ekim 2020, 09:30
Rusya Turizm Endüstrisi Onursal Başkanı Sergey Şpilko hükümete acil çağrıda bulundu.

Rusya Turizm Endüstrisi Onursal Başkanı Sergey Şpilko Rusya turizm sektörünün acilen yeni devlet destek paketlerine ihtiyacı olduğunu aksi takdirde sektör bir sonraki sezona kadar ayakta kalamayacağı uyarısında bulundu.

Tur şirketlerinin iptal olan seyahatlerden doğan yükümlülüklerinin ertelenmesinin ve geri ödemeye dayalı tur sübvansiyon programının etkili önlemler olduğunu belirten Şpilko, vergi tatili ilan edilmesi ve şirketlerin krizin sonuna kadar sigorta primlerinden muaf tutulması önerisi getirdi.

Şpilko, krizden en çok zarar gören sektörlerde maaş ödemeleri için asgari ücret düzeyinde kredi desteği sağlanmasının sektördeki çöküşün önüne geçebileceğini, turizm sektörünü kurtarmak için acilen yeni önlem paketlerinin hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Sınırların kapatılması ve rublenin değer kaybından dolayı iç turizmin kazançlı çıktığını belirten sektör temsilcisi, salgının ikinci dalgasının da etkisiyle gelirlerdeki düşüşün geçen seneye kıyasla yüzde 30’u bulabileceğini, turizm acentelerinin birçoğunun kapandığını ve dış turizmin çöküntüye uğradığını ifade etti.

Şpilko, yabancı turistlerin gelmemesi nedeniyle bu sene St.Petersburg otellerinin en az 20 milyar, Moskova’daki otellerin 50 milyar rubleden fazla gelir kaybına uğrayacaklarını, ülke genelindeki kaybın ise 100 milyar rublenin üzerine çıkacağını öngördü.(Turkrus)

Etiketler:Rusya turizm
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha