Rus tur operatörlerinin büyük korkusunu açıkladı

Rus tur operatörlerinin büyük korkusunu açıkladı
23 Ağustos 2021, 11:14
Rusya Seyahat Sektörü Birliği (RST) Genel Sekreteri İrina Tyurina, tur operatörlerinin büyük korkusunu açıkladı.

Rusya Seyahat Sektörü Birliği (RST) Genel Sekreteri İrina Tyurina, tur operatörlerinin pandemi nedeniyle özellikle yurtdışı seyahatleri iptal edilen turistlerin toplu geri ödeme davalarından korktuğunu açıkladı.

Tur operatörlerinin para iadeleri için kaynak bulması imkansız

“Sonbaharda tur operatörleri bir dava dalgasıyla karşı karşıya kalabilir. Birçok turist pandemi nedeniyle iptal edilen turları değiştirmeyi kabul etmiyor ve para iadesi talep ediyor. Ancak seyahat şirketlerinin para iadeleri kaynak bulabileceği hiçbir yeri yok” açıklamalarında bulundu.

İade yükümlülükleri 2023'e ertelenmeli

Yaz aylarında tur operatörlerinin aktif faaliyetlerinin gereken işletme sermayesini sağlamadığını vurgulayan Tyurina, karlılığın da henüz hissedilmediğini ifade ederek, “Ayrıca birçok ülke hala kapalı, denizyolu üzerinden gemi tatilleri de başlatılmadı. Bu durumdan çıkmanın tek yolu tur operatörlerinin para iadeleri gibi yükümlülüklerinin 2023’e kadar ertelenmesi olur” diye konuştu.

Tyurina, tur operatörlerinin pandemi nedeniyle ertelenen turlarda yükümlülüklerini yerine getirmek veya 31 Aralık 2021 tarihine kadar müşteriler tarafından ödenen parayı iade etmekle yükümlü olduğunu hatırlatarak, son tarihe dört aydan biraz fazla bir süre kaldığını, bu süre boyunca turizm işletmesinin borçlarla başa çıkmasının zor olacağını açıkladı.

RST olarak iki kez yetkililerden kararı değiştirmelerini ve yerine getirilmeyen yükümlülüklerin iade edilmesi için süreyi uzatmalarını istediklerini vurgulayan İrina Tyurina, “Hem hükümete hem de Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova’ya ilgili mektubumuzu gönderdik. Fakat henüz bir cevap alamadık” ifadelerini kullandı.

Tyurina, tur operatörlerinin turistlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için çok aktif bir şekilde çalıştıklarına işaret ederek, Ağustos 2021’e kadar iptal edilen turlara ilişkin tur operatörlerinin borcunun 44 milyardan 7 milyar rubleye düştüğünü, ancak kalan miktarı geri ödemenin özellikle Tayland, Vietnam, İtalya, İspanya, Fransa gibi yüksek talep gören destinasyonların henüz kapalı olmasıyla çok zor göründüğünü aktardı.

“Rusya’daki tur operatörleri, iptal edilen turlar için müşterilerine paralarını iade etmek zorunda. Yıl sonuna yaklaştıkça paralarını geri almak isteyen müşteriler daha inatçı hale geliyor. Para iadesi için mahkemeler tüketici lehine karar verecektir” diyen Rusya Seyahat Sektörü Birliği Genel Sekreteri, işletmelerin yükümlülüklerinde son tarih uzatılmazsa sonbaharda durumun ciddi boyutlara ulaşacağını belirtirken, Rusların yaklaşık yüzde 80’inin iptal edilen turlar yerine başka tur paketi almaya yanaşmadığını da sözlerine ekledi. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha