Rus havayolu şirketlerinden ortak karar!

Rus havayolu şirketlerinden ortak karar!
04 Haziran 2022, 16:13
Rus havayolu şirketleri ortak karar aldı.

Vedomosti gazetesi, hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, 10 yerli havayolu şirketinin Rusya’ya dost olmayan ülkelerde bulunan uçak kiralama şirketlerine ödemelerini gerçekleştirmek için bankalarda ruble hesapları açtığını yazdı.

Bu şirketler arasında Rusya’nın en büyük ulusal havayolu şirketi Aeroflot ile birlikte kendisine bağlı Pobeda ve Rossiya Airlines’ın olduğunu, aynı zamanda S7 Airlines, Smartavia, Yakutia, Alrosa, Yamal, Polar Airlines ve Aurora şirketinin ruble hesabı açtığını aktaran gazete, Ural Airlines, Izhavia, Nordstar, Rusline ve I-Fly gibi beş havayolu şirketinin de bu tür hesapları açma sürecinde olduğunun altını çizdi.

Hava taşımacılarının ruble hesabı açtığına dair bilgilerin Rus hükümetine yakın bir kişi tarafından doğrulandığına işaret eden Vedomosti, Ukrayna’da başlayan askeri operasyon sonrasında uygulanan Batı yaptırımları nedeniyle Rus havayolu şirketlerinin kiraladığı uçakları kullanımı ve yedek parça tedarikinin sona erdiğini, bunun yanı sıra yaptırımların şirketlerin kiraladığı uçaklara sigorta ve bakım yasağını da içerdiğini kaydediyor.

Batı yaptırımları sonrası 28 Mart’a kadar yabancı uçak kiralama şirketlerinin Rus havayolu şirketlerine kullanması için kiraya verdiği uçaklarını geri alması gerekiyordu.

1 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulaştırma alanında belirli yabancı şirketlere yönelik mali yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle ilgili imzaladığı kararnameyle, Rus şirketlerine dost olmayan ülkelerden uçak kiralarken veya alırken rubleyle ödeme yapmalarına izin vermişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha