Rus acenteleri Türkiye sevindirdi ama...

Rus acenteleri Türkiye sevindirdi ama...
24 Eylül 2020, 09:24
Koronavirüs pandemisi tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da turizm sektörü için ciddi bir sınav olmayı sürdürüyor.

İzvestiya gazetesi salgın döneminde tur acentelerinin yüzde 18'inin, mini otellerin de yüzde 14'ünün kapandığını yazdı.

Veri analiz şirketi Evotor'un araştırmasına dayandırılan habere göre, acentelerin cirosu da haziran-ağustos döneminde geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 43 geriledi. Otellerdeki kayıp ise yüzde 33 civarında.

Evtotor yetkilileri tur alışverişi fatura ortalamasının da geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 gerileyerek 21 bin rubleye (2 bin 110 TL) indiğine dikkat çekti.

Türkiye uçuşlarının başlaması bir nebze rahatlattı

Öte yandan haberde Türkiye ile uçuşların yeniden başlamasının sektörü nispeten rahatlatan bir etkide bulunduğuna değiniliyor. Ağustos ayında bu sayede acentelerin cirosu temmuza kıyasla yüzde 11 artış gösterdi. Ancak ağustos satışları bu olumlu gelişmeye rağmen hala 2019'un gerisinde.

Sonbahara iyi başladılar

Gazete, Moskova'da yerleşik tur acentelerinin sonbahara iyi başladığını da yazdı. Eylül'ün ilk yarısında tur satışları geçtiğimiz yılın yüzde 9 üzerinde. Ortalama tur paketi faturası da yüzde 25'lik artışla 76 bin 400 rubleye çıktı (7 bin 700 TL).

Sektör, eski günlere dönebilmek için devletin desteğinin yanı sıra uluslararası uçuşların yeniden başlamasına bel bağlamış durumda.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha