Prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki 5 fark

Prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki 5 fark
17 Mayıs 2023, 16:03
Deprem sonrasında yapı çeşitleri ve özellikle de prefabrik evler daha fazla gündeme gelmeye başladı. Çok sayıda kişi yeni bir ev inşaatı aşamasında kararsız kalıyor ve prefabrik mi yoksa betonarme mi konusunda karar vermekte zorlanıyor. Peki, bu iki yapı türü arasında ne gibi farklar var?

Sizler için bu konuyu araştırdık, hemen göz atabilirsiniz.

1.Kullanım Amacı

Prefabrik evler genellikle yazlık olarak kullanılıyor. Betonarme evler ise her mevsimde kullanılabilen yapılardır. Ancak son yıllarda izolasyon yöntemleri ile kış mevsiminde de kullanılabilecek prefabrik yapıların da geliştirildiğini eklemek gerekir.

2. Kullanılan Malzemeler

Bu iki yapının inşaatında kullanılan malzemeler çok fazla benzerlik göstermez. İki yapıda kullanılan ortak malzemeler sadece çelik kapı, PVC, oda kapıları, elektrik ve su tesisatı, parke ve fayanslardır. Betonarme evlerde kum ve çimento birleştirilerek demirler ile birlikte kalıba dökülür. Prefabrik evlerde ise çelik metal direkler ile inşaat gerçekleştirilir. Dolayısıyla inşaat aşamasında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin zemine yerleştirilmesinde kullanılan teknikler birbirinden çok farklıdır. Ayrıca duvar inşaatında da farklılık dikkat çeker. Betonarme evlerde tuğla ve beton kullanılırken prefabrik evlerde panel sistemler tercih edilir.

3. Montaj

Betonarme evlerde tüm inşaat süreci evin inşa edildiği yerde gerçekleşir. Prefabrik evlerde ise fabrikasyon üretim yapılır ve evin bulunduğu yerde montaj gerçekleştirilir. Bu açıdan bakıldığında betonarme evleri teslim alma süresinin daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Prefabrik evler daha kısa zamanda kullanıma hazır hale getirilir.

4. Kullanım Ömrü

Betonarme evlerin kullanım ömrü en fazla 50 yıl olarak belirtilir. Elbette bu süre kullanılan malzemelerin kalitesi gibi pek çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilen bir prefabrik evin kullanım ömrü ise 70 yıla kadar uzayabilir.

5. Maliyet

Tahmin edebileceğiniz gibi prefabrik evlerin maliyeti çok daha düşüktür. Eğer anahtar teslim betonarme ev fiyatları hakkında bilgi almak ve prefabrik ev fiyatları ile kıyaslamak isterseniz Armut.com adresine tıklayın. Site üzerinden firmalara kolayca erişebilir ve tarafınıza fiyat teklifi iletilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede prefabrik mi yoksa betonarme mi konusunda yaşadığınız kararsızlık son bulabilir.

Yorumlar
Osman Doğanay
23 Mayıs 2023, Salı 12:19
Beton olsun 5 fazla olsun
Mustafa Mayda
18 Mayıs 2023, Perşembe 10:53
En iyisi ısı yalıtımı çok daha kuvvetli ve 10 şiddetine kadar depremde hiç bir sıkıntı yaşamaksızın tercih edilebilir,deprem simülasyonu yapılmıştır ve gerçek depremlerde de görülmüştür kalitesi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha