Pasaport endeksinde Türkiye kaçıncı sırada?

Pasaport endeksinde Türkiye kaçıncı sırada?
10 Ekim 2018, 09:02
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ortaklığıyla, Henley Pasaport Endeksi verileri açıklandı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ortaklığıyla, Henley Pasaport Endeksi verileri açıklandı. 190 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan Japonya birinciliğini korudu, Almanya ise üçüncülüğe geriledi.

Bu yılın yeni verilerine göre birincilik koltuğu yine Japonya'nın olurken, 190 ülke ile varılan vizesiz seyahat ve varışta vize anlaşmalarıyla, seyahat serbestliği bakımından en prestijli pasaport konumuna geldi. Bu ay içinde Myanmar ile vizesiz seyahat anlaşması yapan Japonya'nın, 190 ülkeye vizesiz seyahat yapması birinciliği sağlamlaştırırken, ikinclik konumunda bulunan Almanya koltuğu Singapur'a kaptırdı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre belirlenen sıralamada, 188 ülkeyle seyahat serbestliği anlaşmaları olan Almanya, Fransa ve Güney Kore üçüncülüğü, 186 ülkeyle anlaşmaları bulunan ABD ve İngiltere dördüncülüğü paylaştı. Dünya genelinde 110 ülkeyle seyahat serbestliği anlaşmaları bulunan Türkiye ise listede 51. sırada yer buldu.

199 ülkenin pasaportlarının seyahat serbestliği bakımından kıyaslandığı listede, Afganistan ve Irak bu yıl da son sırada yer aldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>