Oya Narin: 2033'te 135 milyar dolar turizm gelirine ulaşabiliriz

Oya Narin: 2033'te 135 milyar dolar turizm gelirine ulaşabiliriz
29 Kasım 2023, 10:58
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Tourism Investment Forum (TIF) Raffles İstanbul’da başladı.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından düzenlenen Turizm Yatırım Forumu’nun üçüncüsü (Tourism Investment Forum – TIF) 29 Kasım 2023 tarihinde Hotel Raffles İstanbul’da gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye turizminin büyük bir gelişme yaşandığını söyledi.

"2033 yılında 135 milyar dolar seviyesine ulaşabiliriz"

TIF2023’te konuşan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye’nin bugün dünyada ilk 4 destinasyon arasına girdiğini söyledi. Bu durumu devam ettirmek için rekabet gücünün yüksek tutulması gerektiğini vurgulayan TTYD Başkanı Oya Narin, bunun için de yatırımların çeşitlendirilmesinin altını çizdi. Oya Narin bulunduğumuz noktada stratejik sektör olarak nitelendirilen turizme Eylül 2023’te yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verildiğini belirterek şunları ekledi: “Yaptığımız projeksiyonlar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 10 yılında doğru politikalar ve anlamlı müdahalelerle 2033 yılında GSYH’nin yüzde 7,5’u olarak hesapladığımız 135 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu da cari işlemler dengesini ciddi boyutta iyileştirecektir.” dedi. Konuşmasında markalaşma konusuna da değinen Narin, ulusal ve uluslararası markaların konaklama işletmeciliğinde daha fazla yer almasının sektörün büyümesine katkı yapacağının altını çizdi. Narin ayrıca Türkiye’nin turizm işletmeciliğinde rüştünü ispatladığını ve hemen her segmentte misafirlerini ağırladığına dikkat çekti.. TTYD üyelerinin Türkiye’de bugüne kadar yapılan 120 milyar ABD dolarlık yatırımın yarısını gerçekleştirdiğini vurgulayan Oya Narin, turizm yatırımcılarının yeni ve daha iyi ürünlerle ülke turizmini yukarıya çıkarmakta kararlı olduğunu vurguladı.

Rekabet gücümüzü yüksek tutmamız gerekiyor

2022 sonunda 5 yıldızlı tesis başına ortalama yatak sayısında İspanya, Yunanistan, Fransa ve Mısır’dan çok daha fazla sayıya sahip olduğumuzu belirten Narin "Bu tesislerimizi geliştirmemiz lazım. rekabet gücümüzü yüksek tutmamız gerekiyor. Çok değerli yatırımlara da fırsat sunuyor. Rezidans turizmi pandemi ve uzaktan çalışma prensiplerinin oluşmasıyla gayrimenkul dinamikleri ve turistik kiralama yaklaşımı değişti. Son dönemde turistik kiralama konusu ülkemizde çok tartışılmıştı. Bakanlığımız da bununla ilgili girişimlerini ortaya koymuştur. Bugüne kadar turizm sektöründe büyüme Antalya ve Ege olarak gelişti ve gelişmeye devam etti. Karadeniz Bölgesi, termal turizm gibi yeni bölgelerin gelişmesini çok önemli buluyoruz. Anadolu’yu sağlık wellness turizmi üzerinden geliştirmeli yatırımları artırmalıyız.” şeklinde konuştu

Yorumlar
Ferit volkan
30 Kasım 2023, Perşembe 07:02
Çok başarılı bir toplantıydı Türk Turizmine büyük katkılarda bulunan bu gibi bu gibi toplantılar Turizm içinde bulunanları çeşitli yönlerden bilgilendirmektedir. Teşekkürler Oya Narin ve TYD Yönetimi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha