Oteller müşteriden kimlik fotokopisini alabilir mi?

Oteller müşteriden kimlik fotokopisini alabilir mi?
10 Ocak 2020, 14:16
2016’da yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki hükümlere göre otellerin müşteriden kimlik fotokopisini alamayacağı iddia edildi.

Avukat Sefa Karcıoğlu otellerin müşterilerden kimlik fotokopisi alamayacağını ve kimliği tarayıp kopyasını kayıt altında tutamayacağını öne sürdü. Hürriyet'ten Emre Eser'e konuşan Karcıoğlu vatandaşların kişisel verilerini paylaşırken dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Karcıoğlu, “Oteller sizden kimlik fotokopisi alamaz ve kimliği tarayıp kopyasını kayıt altında tutamaz. Sadece bilgileri emniyetin sistemine girmesi gerekiyor. Ayrıca iş başvurusunda dahi kimlik fotokopisi vermek zorunda değiliz. Marketlerde alışveriş kasasında telefon numarası vermeyin. Gönderilen onay kodu ile neyi onayladığınızı bilmiyorsunuz. Neye onay verdiğinize emin olun. Spor salonları gibi hizmet satılan yerlerde parmak izi alınamaz ve göz taraması yapılamaz” dedi.

Denetime çıkılsa yüzde 90'ı ceza alır

Kişisel verilerin korunması ve saklanması noktasında yasal yükümlülüklerini yerine getiren işletme sayısının çok düşük olduğunu ifade eden Avukat Murat Altındere ise, “Bugün Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) bir denetime çıksa işletmelerin yüzde 90’ı milyonlarca lira ceza alır. Kimse veri güvenliğini sağlama noktasında üzerine düşenleri yapmadı. İş başvurusu için alınan CV’lerin gerekli pozisyon dolduktan soran 2 ay içinde imha edilmesi gerekiyor. Özlük dosyalarında kişiye aynı zamanda kişinin eşine ve çocuklarına ait belgelerin çoğu artık yasa dışı tutuluyor. Şirketlerin acil olarak arşivlerini temizlemeleri gerekiyor. Bazı bilgilerin de üzerinin kapatılması ya da karalanması şart” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha