Otelde ölüme 900 bin lira tazminat!

Otelde ölüme 900 bin lira tazminat!
25 Kasım 2020, 14:38
2015 yılında Beyoğlu'nda Büyük Londra Oteli'nde ölümle sonuçlanan olayla ilgili bilirkişi raporu mahkemeye teslim edildi.

Avustralya'da yaşayan Yeni Zelandalı psikolog Keshia Handa (31), 2015’in Eylül ayında Beyoğlu'ndaki Büyük Londra Oteli'nin teras katında tuvalet sırası beklerken yan tarafta bulunan havalandırma boşluğunu çevreleyen duvara oturdu. Ancak tadilatta olan havalandırma boşluğunu kapatan mazgalın ince tellerle tutturulması nedeniyle genç kadın, 20 metreden yere çakılarak hayatını kaybetti. Otel sahibi İbrahim Hüzmeli ‘taksirle ölüme neden olmak' suçundan önce 2 yıl hapis cezası aldı. Sonra da cezası 12 bin 100 TL adli para cezasına çevrildi.

Sözcü'den Hayati Arıgan'ın haberine göre Yargıtay mahkemenin otel sahibine verdiği 12 bin 100 TL cezayı ‘Neye göre verdin’ diyerek bozdu. Yeniden yargılanan Büyük Londra Oteli'nin sahibi İbrahim Hüzmeli bu kez 30 bin 250 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Keshia Handa'nın ailesi Büyük Londra Oteli'nin işletmecisi İbrahim Hüzmeli'ye tazminat davası açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Handa Ailesi’nin avukatı Gökhan Cindemir ile İbrahim Hüzmeli’nin avukatı katıldı. Mahkeme tarafların kusur oranı ve tazminat miktarlarının belirlenmesi için bilirkişiye gönderilen dava dosyası ve bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını bildirdi.

Otel işletmecisine yüzde 70, Handa'ya yüzde 30 kusur

Bilirkişi raporunda, işletmeci İbrahim Hüzmeli'yi yüzde 70 kusurlu bularak almış olduğu önlemlerin yetersiz olması nedeni ile yaşanan ölümlü kazada ‘bilinçli taksirli’ değil, ‘taksirli kusurlu’ olduğunu belirtti. Bilirkişi ölen psikolog Handa’yı ise yüzde 30 kusurlu bularak, almış olduğu eğitim ve yaşı göz önüne alındığında, teras katında korkuluk amaçlı yapılan duvarın üzerine çıkmamasını idrak etmesi gerektiğini belirtti. Bilirkişi genç kızın düşme ihtimalinin son derece düşük olduğu ve korkuluk amaçlı yapılan duvarın üzerine çıkması sonucu olayın meydana geldiği kanaatini bildirdi. Bilirkişi işletmeci Keshia Handa’nın anne babasına 900 bin TL maddi tazminat ödenmesi gerektiğini de belirtti. Mahkemede taraf avukatları bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha