Otelciler 9450 odayı depremzedeler için hazır tutuyor

Otelciler 9450 odayı depremzedeler için hazır tutuyor
07 Şubat 2023, 09:43
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Türkiye geneline yayılmış 17 derneği ile depremzedeler için teyakkuza geçti. Kısa sürede hazırladığı binlerce odayı gelecek talep doğrultusunda depremzedelere tahsis edecek olan TÜROFED üyesi dernekler deprem mağduru misafirlerini ağırlamaya başladı.

Türkiye konaklama ve turizm sektörünün en büyük çatı örgütlerinden TÜROFED, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen afetzedeler için harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un koordinasyonunda tüm Türkiye’ye yayılan 17 bölge derneği ile harekete geçen TÜROFED, kısa sürede 9 bin 450 otel odasını gelecek talepler karşısında hazırladı.

Gelen talepler doğrultusunda Bodrum Otelciler Birliği (BODER), Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD), Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD), Diyarbakır Otelciler Derneği (DOTED) ve Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) ilk misafirlerini ağırlamaya başladı.

Yaşanan afet karşısında çok üzgün olduklarını dile getiren TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, “TÜROFED olarak 17 üye derneğimizle kısa sürede bir araya gelerek neler yapabileceğimizi konuştuk. Hemen konaklama sorunu için çare üretmeye karar verdik. 9450 odamızı gelecek talep doğrultusunda hazır bulunduruyoruz. Hatta Bodrum, Kapadokya, Diyarbakır ve Gaziantep’te bulunan üye derneklerimiz ilk misafirlerini ağırlamaya başladı” dedi.

Gerekirse daha fazla odayı afetzedelerin hizmetine sunacaklarını söyleyen Çorabatır, “Yaşanan afet tüm Türkiye’yi derinden etkiledi. Şimdi birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. TÜROFED olarak elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

İşler: 17 bölgede 50 bin yatak depremzedelerin kullanımına açıldı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler Mehmet İşler'de TÜROFED olarak 17 bölgede 50 bin yatağa yakın bir yatak kapasitesiyle depremzedelere yardım kampanyası başlattıklarını ifade etti. İşler şöyle konuştu: " Onlara tesislerimizin kapılarını açarak bir yuva hissinde ağırlamayı ve onları bu felaketin izlerini silmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Kampanyamızı özellikle illerimizin mülki amirleri ve yerel yönetimlerimizin başkanlığında,, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, AFAD Merkezi ile ve kriz masasıyla senkronize olarak yapmaktayız. Bu yatak kapasitelerini bir liste halinde bu kurumlara iletmekteyiz. O kurumlar oradaki mağduriyete göre ve bulunduğu illere göre, yakınlığına uzaklığına göre gerekli bir taşımacılığı ve iletişimic de sağlayarak, bizlere isim listesi vererek, o isim listesiyle kabuller gerçekleşmeye başlamıştır. İlk kafile de dün akşam itibariyle bir Diyarbakırlı işadamının nezdinde Bodrum ilçemize inmiştir. Bu konuda Antalya takribi 20 bin, Alanya takribi 10 bin, İzmir 3 bine yakın yatak kapasitesi ve diğer tüm bölgelerimiz, Denizli, Kapadokya, Kayseri, Ankara, Samsun, Bolu, Çanakkale, İzmir, Foça, Çeşme, Seferihisar, Bursa, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Didim, Uşak, Afyon bölgelerimiz olmak üzere tüm Türkiye’de ciddi bir örgütleşmeyle ve aynı zamanda Türkiye’nin konaklama sektörünün tek örgütü olan TÜROFED bu noktada elini taşın altına koyarak , vatandaşlarımızın bir nebze de olsa bu mağduriyetini gidermek adına devletle el ele vermiştir. Sektör devlet işbirliği ile elele vererek onlara evlerindeki yuvalarındaki sıcaklığı hissettirecek şekilde hem barınma hem beslenme konusunda her türlü desteği vermiştir."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha