Rota

Muğla sahillerinde neler oluyor?

Muğla sahillerinde neler oluyor?
20 Ağustos 2020, 10:29
Muğla Milletvekili Mürsel Alban, sahil şeritlerinde bulunan belediyelerin ellerindeki işletmelerin ihalesiz Muğla Turizm Çevre Vakfı'na (MUÇEV) devredildiğini ve belediye kaynaklarının kesildiğini ileri sürdü.

Muğla Milletvekili Mürsel Alban, böylece muhalefet partileri tarafından yönetilen belediyelerin kaynaklarının da kesildiğini iddia etti. “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmiş yerlerdeki işletmelerin tespit edildiğini belirten Alban, “Bu sahillerdeki yerleri eğer muhalefet partili belediyeler işletiyor ise bakanlık ve valilik protokolü ile hemen belediyeden alınıp Muğla Turizm Çevre Vakfı’na (MUÇEV) devrediliyor. Eğer yerel seçimlerde belediye yönetimini iktidar partileri kazandıysa MUÇEV’in işletme hakkı iptal edilip, plajlar tekrar belediyeye devrediliyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, bunun örneğinin Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda yaşandığını kaydeden Alban, plajın işletme hakkının, yıllarca CHP’li Ortaca Belediyesi’ne verilmediğini, geçen yerel seçimlerde belediye yönetimini MHP’nin kazanmasının ardından işletme hakkının apar topar MHP’li belediyeye devredildiğini bildirdi.

SADECE EGE DEĞİL

Ege sahillerinin ardından Akdeniz ve Marmara sahillerinde de her taşın altından MUÇEV’in çıkmaya başladığına dikkat çeken Alban, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve Muğla Valiliği’ne bağlı olan Muğla Hizmet Vakfı’nın yüzde 50’şer ortaklıkla kurduğu MUÇEV’in, sahil işletmelerini aldığını söyledi.

Alban, Muğla’nın 14 plajını işleten şirketin, Antalya Alanya ve Edirne Keşan’da bulunan sahil işletmelerini de devraldığını dile getirdi. Alban, adı geçen şirketin, bakanlıktan kiraladığı kıyı alanlarını işletmesi ve bunun dışında diğer birtakım işletmelere kiralamasının, işletmelerin kıyıları halka kapatmasına, kıyıların para verenlerin kullanabildiği yerler haline gelmesine yol açtığını söyledi.

BAKANLIK: İDDİALAR ASILSIZ

Öte yandan Sabah gazetesinde yer alan haberde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sahil ve günübirlik alanların işletme haklarının ihalesiz olarak Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Limited Şirketi'ne (MUÇEV) verildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi. Bakanlık yetkilileri bazı belediyelerden plaj işletmelerinin alınarak MUÇEV'e devredildiği iddiasının da tamamıyla kurumu yıpratma amacı taşıyan asılsız iddialar olduğunu belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha