Moskova görüşmesinden sonuç çıktı mı?... Bakan Ersoy'dan açıklama!

Moskova görüşmesinden sonuç çıktı mı?... Bakan Ersoy'dan açıklama!
17 Mayıs 2021, 22:49
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay ile birlikte resmî görüşmelerde bulunmak üzere bugün Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Ersoy ve beraberindeki heyet Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ile görüşme gerçekleştirdi. Ersoy, görüşmeler sonrası Vnukovo Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Ersoy: Sputnik aşısının ilk sevkiyatını bu ay yapmak istiyorlar

Rus yetkililerin söz konusu talepleri değerlendirip farklı seçenekler üzerinde çalışıp tekrar dönüş yapacaklarını belirten Ersoy, “Daha fazla miktarda Sputnik V aşısını daha kısa sürede nasıl teslim edebilirler, ne tür alternatifler geliştirebilirler, bizi bu hafta içerisinde bilgilendireceklerini söylediler. Mayıs sonu haziran başı, mümkünse bu ay içinde ilk sevkiyatı yapmak istiyorlar. Ama biz sevkiyat sayılarının artırılmasını ve hızlandırılmasını talep ettik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin raporu değerlendirilecek, Rus heyet Türkiye'yi ziyaret edecek

Türkiye ile Rusya arasında kısıtlanan hava trafiğine ilişkin de temaslarda bulunduğunu kaydeden Ersoy, “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir.” dedi.

Vaka sayısında düşüş olmasaydı Türkiye'ye heyet göndermezlerdi

Ersoy, Rus yetkililerin, Türkiye’de düşen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarını ve iyi gidişatın farkında olduklarının altını çizerek “Vaka sayılarındaki düşüşü, iyi gidişatı görmemiş olsalardı yerinde gözlemleme talepleri olmazdı. Bizim hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili talebimizi olumlu karşılıyorlar. Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler.” değerlendirmesinde bulundu. (Sputnik)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha