'Maldivlerden bile 5 bin turist ağırladık'

'Maldivlerden bile 5 bin turist ağırladık'
12 Ocak 2023, 12:05
Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından Antalya Kemer'de 2022 yılında dünyanın çok farklı ülkelerinden turist ağırladı.

Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından Antalya Kemer'de, 2022'de 3 milyon 5 bin 32 kişi konakladı; günübirlik, çadır, karavan turizmiyle ilçeyi ziyaret edenlerin sayısı ise 4 milyonun üzerine çıktı.

46 bin nüfusumuz var, 4 milyon turist ağırladık

Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, 2022 yılına Rusya- Ukrayna savaşıyla başlayan turizm sezonunu 4 milyon rakamıyla bitirmenin değerine işaret ederek, "Kemer, 2022 yılına zor bir süreçte girdi. Özellikle Rusya ve Ukrayna savaşından kaynaklı turizm 2 ay kadar geç başladı ancak umulanın çok aksine çok iyi bir sezonla noktayı koyduk. Kemer'de toplamda 3 milyon 5 bin 32 misafirimizi ağırladık. Bu, gece konaklayanlar sayısı anlamında. Günübirlik sayılar, karavan için gelenler ve benzeri misafirlerimizi de dahil edersek 4 milyonun üzerinde misafir ağırladık, diyebiliriz. Kemer'in resmi nüfusu 46 bin, ağırladığı kişi sayısı ise 4 milyonun üzerinde. Böyle olduğunda Kemer, aslında Türkiye'nin 922 ilçesi içerisinde en nadide ilçelerden biri" dedi.

Maldivlerden bile 5 binin üzerinde turist ağırladık

2022 ile ilgili detaylar vererek, 2023'ü değerlendiren Kaymakam Çam, şöyle konuştu: "Bu sene özellikle bizi mutlu kılan husus şu oldu; sadece belirli destinasyonlardan değil dünyanın çok farklı ülkelerinden misafir ağırladık. Burada özellikle bazı dikkat çeken misafirlerimiz oldu.

İlk 4 sıralamayı vermek gerekirse en fazla Rus turistleri ağırladık. Daha sonra yerli turistlerimizi, Alman turistler ve Kazakistanlı misafirlerimizi ağırladık. Enteresandır, 5 binin üzerinde Maldivler'den misafir ağırladık. Bu, şunu gösteriyor; hem Antalya hem de Antalya'nın göz bebeği olan Kemer gerçekten de dünyanın bütün coğrafyalarına hitap ediyor. Bütün coğrafyalarından kendisine misafir çekiyor. 2023'te de hedefimiz bu sayıları çok daha yükseğe çıkarabilmek."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha