İşte Türkiye'den vazgeçmeyenlerin oranı!

İşte Türkiye'den vazgeçmeyenlerin oranı!
20 Nisan 2021, 08:35
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Mayıs-Nisan aylarında uçuşların askıya alınması nedeniyle Türkiye'ye seyahat edemeyecek turistlerin eğilimlerinin belirlendiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) yaptığı araştırma, charter uçuşların durdurulması yüzünden Türkiye'de Mayıs tatili planları suya düşen Rus turistlerin büyük çoğunluğunun her şeye rağmen Türkiye'den vazgeçmediğini ortaya koydu.

Yüzde 60'ı Türkiye'ye gitmekten vazgeçmedi

Rus yetkililerin, "Yırt dışına gitmek riskli, tatilinizi ülke içindeki destinasyonlarda geçirin" çağrılarına rağmen, turistlerin sadece yüzde 15'i Türkiye turlarından vazgeçip Rusya içinde rezervasyon yaptırmaya karar verdi.

Mayıs-Nisan aylarında uçuşların askıya alınması nedeniyle Türkiye'ye seyahat edemeyecek turistlerin eğilimlerinin belirlendiği araştırmanın sonuçları yayınlandı.

ATOR duyurusu “Türkiye'nin kapatılmasından sonra doğal olarak operatörlerle röportaj yaptık ve tüketicilerin ne kadarının para iadesi için başvurduğunu, kimin beklemeye hazır olduğunu, kimin başka yerlere yeniden rezervasyon yapacağını araştırdık" diye başlıyor.

ATOR Başkanı Maya Lomidze, ortaya çıkan resmi şöyle özetliyor:

"Yaklaşık yüzde 15'i Rus tatil beldelerine yeniden rezervasyon yaptırıyor, yüzde 18-20'si Küba başta olmak üzere diğer dış destinasyonlara yöneliyor. Geri kalanı, ki bu yaklaşık 60'ı demek, Türkiye'ye gitmekten vazgeçmedi. Sadece ileri tarihlerde gitmeyi umuyorlar."

Maya Lomidze, Mayıs-Nisan ayları için 500 bin kadar Rus vatandaşlarının Türkiye'ye tur rezervasyonu yapmış olduğunu hatırlattı.

Bu arada Sputnik'in haberine göre, Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin, uçuşların durdurulması nedeniyle Türkiye ve Tanzanya'ya gidemeyen Rus turistlerin büyük bölümünün para iadesi yerine tatili ileri tarihe almayı seçtiklerini ifade etti.

15 Nisan'dan itibaren uçuşların durdurulması kararı sonrası yaşanan süreçle ilgili basın toplantısı düzenleyen Yuriy Barzıkin şunları söyledi:

"Turistler satın aldıkları turları 1 Haziran sonrasına öteleyebilir. Ayrıca sonbahara veya 2022 yılına da öteleme imkanı var ancak bunlar uzun vadeli planlar olduğu için pek tercih edilmiyor. Yaz ayına ötelenirse, yüksek sezon olduğu için fiyat farkı olacak ancak kur, satış tarihindeki kura sabitlenmiş durumda ve bu nedenle daha ucuza denk geliyor. Bu da önemli bir seçenek."

Turistlerin para iadesi talep etme hakkına da sahip olduğunu belirten Barzıkin, "Ancak mutlak çoğunluk, ileri tarihe almayı tercih ediyor zira iade prosedürü uzun zaman alıyor ve mahkemede ihtilaflar yaşanabilir. Fakat şimdilik mutabakat sağlanıyor, büyük tüketici anlaşmazlıkları yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Aleksandr Osaulenko da, mahkeme yoluna gidilse bile para iadesinde tur bedelinin bir kısmının kesildiğine dikkat çekerek bu nedenle seyahat tarihini veya destinasyonu değiştirmenin daha avantajlı olduğunu kaydetti.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha