İlk Rus turist kafilesi Kuzey Kore'de!

İlk Rus turist kafilesi Kuzey Kore'de!
29 Şubat 2024, 08:46
Pandeminin ardından uluslararası uçuşların da uzun süre başlamadığı Kuzey Kore'ye yaklaşık 100 Rus vatandaşı geçtiğimiz günlerde gitme şansı buldu.

Dünyanın en kapalı ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore'ye turist olarak girmek de bir hayli zor. Pandeminin ardından uluslararası uçuşların da uzun süre başlamadığı Kuzey Kore'ye yaklaşık 100 Rus vatandaşı geçtiğimiz günlerde gitme şansı buldu.

Pandemiden bu yana ilk uluslararası turist gezisi olduğu düşünülen 100 Rus vatandaşın Kuzey Kore'ye seyahat etmesine izin verildi. CNN International'da yer alan haberde, 100 kişiden biri olan Lena Bychcova, Kuzey Kore turist vizesi çıktığında buna gerçekten inanamadığını söyledi.

Kuzey Kore'de turizm sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Bireysel yolcuların ülkeye girmesine izin verilmiyor ve gruplara rehberler eşlik ediyor. Turizm geliri büyük ölçüde Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yönetimini desteklemek için kullanılıyor.

Dört günlük gezinin her ziyaretçiye maliyetinin yaklaşık 750 dolar olduğu belirtildi. Grubun yanında her zaman Rusça konuşan rehberler ve tercümanlar bulundu.

Bychcova ve grubun geri kalanı, Vladivostok'tan Kuzey Kore'ye ait Air Koryo uçağıyla 9 Şubat'ta Pyongyang'a vardı. Bychcova, gezi konusunda endişeli olduğunu itiraf ederken, merakının galip geldiğini ve çok az turistin keşfetme şansına sahip olduğu bir ülkeyi görme şansını kaçıramayacağını söyledi.

Tura katılan seyahat bloğu yazarı Ilya Voskresensky de benzer şekilde gergin hissettiğini itiraf etti ve içerik yaratıcısı olduğunu söylemek yerine, yarı zamanlı işini, geleneksel yemek satıcılığı işini mesleği olarak gösterdi.

Voskresensky, CNN'e gezi hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere kullandı:

"Kuzey Kore'ye baktığınızda büyükanneniz ve büyükbabanızın yaşadığı gibi bir olduğunu fark ediyorsunuz. Bu geçmişe bir ışınlanma. Şehirde kesinlikle reklam bulunmuyor. Sergilenen tek şey parti sloganları, bayraklar vb."

Rus turistlere özellikle fotoğraf ve video çekme konusunda uyarılarda bulunuldu.

Bychcova durumu şöyle açıkladı: "Askeri veya genel olarak üniformalı insanları, inşaat alanlarını veya inşaat halindeki binaları fotoğraflamamamız istendi. Ve fotoğrafların nasıl çekileceği ve genel olarak portrelerin veya liderlerin heykellerinin nasıl ele alınacağına dair kurallar vardı. Eğer liderin fotoğrafının olduğu bir gazete veya derginiz varsa onu portreyi buruşacak şekilde katlayamayacağımız söylendi."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha