İktidara tepki: Bu kişileri turist saymak tam bir 'Zihni Sinir' projesi!

İktidara tepki: Bu kişileri turist saymak tam bir 'Zihni Sinir' projesi!
18 Kasım 2022, 09:53
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Muhalefet milletvekilleri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a çeşitli konularla ilgili eleştirilerde bulundu.

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri çeşitli konularla ilgili eleştirilerde bulundu.

İlgezdi: Bulgaristan'dan alışveriş için günübirlik gelenleri turist saymak tam bir Zihni Sinir projesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi konuşmasında turizm istatistikleriyle ilgili eleştirilerde bulundu. Bakan Ersoy bütçe sunumunda 2022 sonunda 50 milyon turistten toplam 44 milyar dolar gelir elde edileceğini açıklamış Eylül sonu itibarıyla Türkiye'ye gelen yolcu sayısının 40 milyon 246 bin olduğunu söylemişti. İlgezdi Bakan'ın verdiği bu rakamlarla ilgili şu eleştiride bulundu: " Bu veriye dikkat çekmek istiyorum. Bulgaristan'dan ülkemize 2021 yılında 806 bin kişi girerken bu yıl henüz eylül ayına kadar 2 milyon kişi gelmiş. Bu sayı artışı sizce Kültür ve Turizm Bakanlığının, Turizm Ajansının bir başarısı mıdır? diye soran İlgezdi şöyle konuştu: " Bulgaristan'dan alışveriş için günübirlik ülkemize gelen vatandaşların gecelik konaklama yapmadan, alışveriş yaptıktan sonra turizm faaliyetinde bulunmadan çıkış yapan kişilerin turist kategori sinde gösterilmesi tam da aslında iktidarınıza yakışan bir Zihni Sinir projesidir"

Turizmciler borç yükü altındayken neden hala konaklama vergisini tahsil etmeye çalışıyorsunuz

Türkiye'de turizm sektörünün son üç yıldır büyük bir kayıp içinde olduğunu belirten İlgezdi, " Pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı turizm sektörünün deyim yerindeyse belini büktü. İktidar, borç yükü içindeki sektöre yardım etmek yerine turizmcinin sırtına ilave birçok vergi yükü bindirdi. Sayın Bakan, turizmciler adına buradan soruyorum: Turizm işletmecileri borç yükü altındayken neden hâlâ konaklama vergisini tahsil etmeye çalışıyorsunuz?" diye sordu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha