İki tur operatörünü satmak zorunda kaldı!

İki tur operatörünü satmak zorunda kaldı!
14 Ağustos 2019, 09:34
Avrupa'nın önde gelen turizm devi TUİ bünyesindeki iki tur operatörünü sattı.

Avrupa'nın önde gelen turizm grubu TUİ bünyesindeki Berge & Meer ile Boomerang Reisen'i 276 milyon Euro'ya Hamburg merkezli hisse senedi yatırımcısı GENUI'ye sattı. 200 milyon euro cirolu doğrudan satış uzmanı Berge & Meer, diğer tur operatörleri için beyaz etiketli ürünler olan turlar ve seyahatlerde uzmanlaşmış bir şirket. Boomerang Reisen ise Okyanusya, Afrika ve Kuzey / Güney Amerika'ya özel uzun yolculuklar sunuyor.

Geleneksel tur operatörlüğüne bağımlılığı azaltma hamlesi

Alman iş ve seyahat dergisi FVW Travel'da yer alan habere göre TUI Grubu CEO'su Fritz Joussen satış işleminin TUİ'nin geleneksel tur operatörlüğü işine olan bağımlılığını daha da azalttığını açıkladı. Satışın TUİ'nin entegre bir turizm grubu olarak tur operatörlüğündeki konumunu güçlendireceğini ifade eden Joussen " Berge & Meer Touristik ve Boomerang Reisen farklı iş modellerini takip ediyor ve farklı bir stratejik uyum içinde. Her ikisi de bu nedenle, TUI'nin diğer iş sektörleriyle sinerji yarattı. Şirketlerin yeni sahibiyle her iki şirket de potansiyellerini tam olarak kullanabilecek ve böylece daha iyi büyüme fırsatlarına sahip olacaklar. Aynı zamanda, TUI geleneksel tur operatörlüğü işine olan bağımlılığını daha da azaltıyor ”dedi.

B737 Max krizi kârını düşürdü

TUİ'nin satış hamlesi temel kaynak pazarlarındaki yavaş rezervasyonlar sonucunda gelirlerde hafif bir artış gösteren Nisan - Haziran 2019 çeyreğine ilişkin sonuçların açıklanmasının hemen öncesinde geldi. Grup cirosu, üç ayda,% 3,7 artarak 4,74 milyar Euro oldu. Ancak, işletme kârı iki ölümcül kazadan sonra dünya çapındaki B737 Max uçaklarının hangarlara çekilmesinin etkisiyle % 46 düşüşle 100.9 milyon Euro'ya geriledi. TUİ'nin sahip olduğu toplam 15 B737 Max uçağını uçuramamanın maliyetinin yıl sonunda 300 milyon Euro'ya ulaşabileceği belirtiliyor.

Dönüşüm devam edecek

Mali sonuçlar hakkında yapılan açıklamada Joussen, “2019’daki zorlu ortama rağmen, güçlü seviyemizi korumaya devam ediyoruz. 2019’da, 2018'e göre daha sağlam bir performans göstermeyi bekliyoruz. Son beş yılda geleneksel tur operatörlüğüne olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azalttık. Grubumuzun dönüşümü devam edecek. Avrupa pazarlarımızdaki tur operatörü işletmeleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde bir araya getirilecek. TUI'yi global bir platform organizasyonuna dönüştürmek için dijital dönüşümümüzü sürekli takip ediyoruz. Global olarak birleşmiş markamızın gücü ve halihazırda 21 milyondan fazla müşteriden oluşan müşteri tabanımıza doğrudan erişim, gelecek için büyük potansiyel sunuyor. ” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha