Hamit Kuk: Turizm kentlerinde turizmci vekiller görmek istiyoruz...

Hamit Kuk: Turizm kentlerinde turizmci vekiller görmek istiyoruz...
27 Ocak 2023, 11:58
Turizm sektörünün üst yapıda daha iyi temsil edilebilmesi için turizmcilerinin siyasete germesi gerektiğini savunan Hamit Kuk, TBMM'ye daha fazla turizmci milletvekili göndermek için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

TÜRSAB Başkan Danışmanı, Passotour Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk, önümüzdeki dönem yapılacak olan genel seçimlerde turizmcilerin daha çok mecliste temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Hamit Kuk yaptığı açıklamada, turizm sektörünün önemli bir sektör olduğunu ve bu açıdan siyasette de, turizm sektörünün temsilcilerinin yer alması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Ekonomisi turizmle dönen şehirlerde turizmci vekiller görmek istiyoruz!

TBMM'de turizmci vekil sayısının artırılması için sektörün güç birliği yapması gerektiğini savunan Hamit Kuk, “Biz turizm sektörü olarak istiyoruz ki, turizmci arkadaşlarımız mecliste bulunsun ve sektörün sorunlarını meclise taşıyabilsin. Bu sayede sorunların daha iyi yansıyacağını düşünüyorum. Bu bakımdan önümüzdeki seçim tam bir fırsat. Turizm sektöründen meclise gidip turizm adına turizm sektörü adına çalışacak gerçekten değerli insanlar var. Siyasi partilerimizin bu konuya biraz daha hassasiyet göstermelerinin gerektiğini düşünüyorum. Turizm sektörü sadece Türkiye için değil bütün dünya için stratejik bir sektör. Bu sektörün çok iyi bir şekilde temsil edilmesi lazım. Antalya gibi, Muğla gibi, İstanbul gibi asıl ekonomisi turizmden dönen şehirlerde turizmci vekiller görmek istiyoruz. Sektör olarak bizde hepimiz, taşın altına elimizi koyacak güçteyiz.Biz bu işi beş yıldan bu yana söylüyoruz. Bütün siyasi parti temsilcilerinin liderleri ile yaptığımız toplantılarda da kendilerinden rica ettik. Turizm sektörünün mecliste daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorum”

Bu yıl 16 Milyon turist barajını aşacağız!

Turizm sektöründeki gelişmeleri de değerlendiren Hamit Kuk, “Turizm sektörü olarak 2022 yılını çok iyi kapattığımızı söyleyebilirim. Özellikle pandemiden sonraki yıl çok bocaladık ve geçen seneyi oldukça iyi kapattık. 13 milyon rakamına ulaştık. 2019 yılında 15 Milyon 600 bin rakamını görmüştük Antalya olarak. Dolayısı ile 2019 rakamına yaklaşmamız çok önemli ve değerliydi. Şimdi 2023 yılına girdik. Erken rezervasyonlar oldukça iyi gidiyor. Sanıyorum, bu sene 16 Milyon turist barajını aşacağız ve böylece de 2019 rakamlarını da geçmiş olacağız. Genele baktığımızda Akdeniz Bölgesi ve Antalya özelinde, ekonomi tamamen turizm üzerinde yürüyor. Bütün sektörler turizm üzerinden besleniyor. Hatta ikinci ana sektörümüz tarım bile turizmden ciddi besleniyor. Dolayısıyla da turizm sektörü çok önemli bir sektör. Bu açıdan siyasette de turizm sektörünün temsilcilerinin yer alması gerektiğini düşünenlerdenim. İnşallah bu dönem bütün siyasi partilerimiz buna riayet ederler ve turizm sektöründen değerli arkadaşlarımızı meclise taşırız!”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha