Hamit Kuk'tan Bakan Ersoy'a çağrı: Otellerde yerli turisti koruyan yasal adımlar atın!

Hamit Kuk'tan Bakan Ersoy'a çağrı: Otellerde yerli turisti koruyan yasal adımlar atın!
30 Nisan 2024, 13:56
Antalya'da Limak Lara Hotel'in Türk müşteriden ‘milliyet farkı’ adı altında ek ücret talep etmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. TÜRSAB Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk yerli yabancıya farklı fiyat uygulamasının ortadan kaldırılmasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a çağrıda bulundu.

Antalya'daki Limak Lara Hotel’in İngiltere’den bir site üzerinden rezervasyon yapan müşterinin Türkiye yerleşik olduğunun anlaşılması üzerine 120 avro ek ücret talep etmesi ve kesilen faturaya “milliyet farkı” yazması kamuoyunda infiale neden olmuştu. Sosyal medyadaki yoğun tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçmiş ve Limak Lara Hotel'e 54 bin 694 lira idari para cezası kesmişti.

TÜRSAB Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk Turizm Ajansı'na konaklama ücretinde milliyet farkı tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk müşteriden milliyet farkı adı altında talep edilen ek ücretin bir turizmci olarak kendisini de ciddi şekilde rahatsız ettiğini belirten Kuk bu tür ayrımcı uygulamaların geçmiş zamanda bazı otellerde yaşandığını söyledi.

Otellerdeki tek yetkililik uygulaması sıkıntılara sebep oluyor

Fiyat farkı sorununun çözümü için neler yapılması gerektiğine kafa yorulması gerektiğini belirten Kuk " Bizim sektör içinde tek yetkililik denilen kavram var. Yani bir oteli bir tur operatörü, bir pazarda sadece kendisi satabiliyor. Ya da en uygun fiyatta kendi satabiliyor. Otellerle tur operatörleri arasında anlaşmalar yapılıyor. Her pazara farklı fiyatlar uygulanabiliyor. Bu bir pazarlama stratejisi olarak algılanıyor. Zaman zaman iç pazara yönelik değil yurtdışındaki farklı ülkelerden ülkemize gelen turistlere de uygulanan bir durum ve bu rahatsızlık oluşturuyor." dedi.

TÜRSAB olarak savunduğumuz tek fiyat uygulamasının artık Türkiye'ye de getirilmesi gerekiyor

'TÜRSAB olarak Türkiye'deki otel konaklamalarında hangi ülke vatandaşı olursa olsun artık tek fiyat uygulamasının getirilmesini savunuyoruz' diyen Kuk sözlerine şöyle devam etti: " Artık dijital çağdayız. Herkes hangi pazarda, ne çeşit fiyatın uyguladığını, hangi otelin hangi sezonda kaça satıldığını çok rahat görebiliyor. Ben turizmci olmam münasebetiyle 80'e yakın ülkeyi dolaştım. Hiç bir ülkede sadece Türk vatandaşı olduğum için farklı fiyat uygulaması yapılmadı bana. Diğer ülke vatandaşları hangi fiyata konaklayabiliyorsa bende o fiyata konakladım. Tek fiyat uygulamasının artık Türkiye'ye de getirilmesi gerekiyor. Neden Türk vatandaşlarının kendi ülkesindeki otellerde zenci muamelesi görmesine artık son verilmesi gerekiyor. Oteller 100 Euro'ya yabancıya oda veriyorsa bunun aynısını yerli turiste de uygulaması lazım."

Bakan Ersoy otellerle ilgili yasa ve yönetmeliklerde hızlıca düzenleme yapmalı

Bakan Ersoy'un otellerinin ve tur operatörünün olduğunu hatırlatan Kuk şöyle konuştu: " Sorunun çözümünü Sayın Bakan'da biliyor aslında. Kültür ve Turizm Bakanlığı hali hazırda1983 yılından kalma yönetmelikle otelleri denetliyor. İşe buradan başlamamız lazım. Konaklama işletmelerinin faaliyetlerini düzenleyen ve denetleyen fi tarihinden kalmış yasa ve yönetmelikleri değiştirmemiz gerekiyor. Tüketici dostu haline getirmemiz gerekiyor. Yönetmelik ve yasalarda açıkça 'Yerli ziyaretçiye yabancı ziyaretçiye verilen fiyatların üzerinde oda verilemez' şeklinde yerli turisti koruyan hükümler konulabilir. Bu çalışmayı Sayın Bakanımızın bir an önce başlatması lazım. Limak Lara Otel olayının milat olarak kabul edilmesi lazım. Burada tüm sorumluluk Sayın Bakanımızda. "

Otel, acenta ve müşteri ilişkilerini günümüz koşullarına uygun hale getirecek yasal adımlar atılmalı!

Bakan Ersoy'un söz konusu seyahat acentaları ya da rehberler olduğunda yasaları hızlıca değiştirdiğini belirten Kuk, " Sayın Bakan'dan otellerin tartışmalara sebep olan ve yerli turisti mağdur eden uygulamalarına karşı da aynı hızda davranmasını bekliyoruz. Otel ve acenta ve müşteri ilişkilerini yeniden düzenleyecek ve günümüz koşullarına uygun hale getirecek yasal düzenlemeler için Bakan'ımızdan adım bekliyoruz." dedi.

Yorumlar
SALIH CALISKAN
01 Mayıs 2024, Çarşamba 01:01
AYNEN KATILIYORUM YERİ YABANCI SONUCTA İKİSİDE TATİL NE FARK OLUŞSUNKI HATTA YERLİYE DAHA MAKUL FİYAT DAHA HOŞGURU BEN YERLİ ALMIYORUM NE DEMEK BEN ÜLKEMDE TATİL YAPMIYACAGIM YADA AYRI FİYAT BU NASIL Bİ UYGULAMA YABANCIY 100 EVRO YERLİ 8000 TL ODA FİYATI
AYŞE ULUSES
30 Nisan 2024, Salı 05:11
HAMİT BEYİN DEYİŞİNE TALEBİNE KATILIYOROM Sayın Bakan'dan otellerin tartışmalara sebep olan ve yerli turisti mağdur eden uygulamalarına karşı da aynı hızda davranmasını bekliyoruz. Otel ve acenta ve müşteri ilişkilerini yeniden düzenleyecek ve günümüz koşullarına uygun hale getirecek yasal düzenlemeler için Bakan'ımızdan adım bekliyoruz." dedi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha