Gurbetçiler Türk turizmine ne kadar kazandırıyor?

Gurbetçiler Türk turizmine ne kadar kazandırıyor?
27 Ağustos 2019, 09:19
Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Önemi” başlıklı araştırmayı yayınladı.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Önemi” başlıklı araştırmasına göre, geçen yıl 2.8 milyon Avrupalı Türk tatilini Türkiye’de geçirdi. Bunun 1.9 milyonu Almanya’da yaşayan Türklerden oluştu. Tatil için Türkiye’yi tercih eden Avrupalı Türkler geçen yıl yaklaşık 3.3 milyar euro bıraktı.

Araştırmaya göre, Avrupalı Türklerin yaklaşık yüzde 47’si tatilini Türkiye’de geçiriyor ve Türkiye’de ortalama 24 gün kalıyorlar. Artık yalnızca ailelerini ziyaret etmek için değil, aynı zamanda İstanbul, Antalya, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz’de tatillerini geçirmek için geliyorlar.

Kişi başı harcamaları Almanların iki katı

Türkiye’ye gelen ve ortalama kalış süreleri 16 gün olan Almanların kişi başı toplam harcamaları 2018’de ortalama 590 euro iken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalaması yaklaşık 1175 euro oldu. Böylece, Avrupa’dan gelen Türkler Alman turistlerin neredeyse iki katı harcama yapmış oldu. 1175 euro’nun 460 euro’su konaklama için harcandı.

28 üye ülkeden toplam 510 milyon nüfuslu AB sınırları içerisinde 5.7 milyonun üzerinde Avrupalı Türk yaşıyor. Bunların 2.4 milyonu Türk vatandaşlığı taşıyor. AB’de en fazla Türk nüfusuna sahip ülkeler ise 3 milyon 90 binle Almanya, 478 bin 330’la Hollanda ve 434 bin 540’la da Fransa olarak belirlendi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha