Gölge Bakana ilk eleştiri ‘sol’dan geldi: Tekstilci…

Gölge Bakana ilk eleştiri ‘sol’dan geldi: Tekstilci…
18 Kasım 2023, 10:53
CHP’nin Gölge Turizm Bakanı Koza Yardımcı’nın kültür ve sanat alanında yeterli donanıma sahip olmadığını ileri süren Seyyah Kitap Genel Yayın Yönetmeni Rıza Oylum, Yardımcı’nın bu pozisyon için yeterli olmadığını ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıkladığı gölge kabinede Kültür ve Turizm Bakanı olarak duyurulan Koza Yardımcı’ya ilk eleştiri Duvar Yazarı ve Seyyah Kitap Genel Yayın Yönetmeni Rıza Oylum’dan geldi.

“Partilerin kültür sorumsuzlukları” başlığı altında yazdığı yazısında, siyasi partilerin kültür politikalarındaki organizasyon yapılarının yetersizliğine dikkat çeker Oylum, en çok eleştiriyi ise CHP’ye yaptı.

Gölge Kültür ve Turizm Bakanı Koza Yardımcı’nın kültür ve sanat konusunda yetersiz olduğu imasında bulunan Oylum, yazısında şu eleştirilere yer verdi:

“TEKSTİLCİ KÜLTÜR GÖLGE BAKANI KOZA YARDIMCI

CHP’nin Turizm ve Kültür Bakanlığı için uygun gördüğü isimin biyografisine internet ortamında ulaştığımızda açıköğretimden kamu yönetimi ve sosyoloji okumuş ve tekstil şirketlerinde çalışmış olduğunu, Adana'da, Ekspres Gazetesi sahibi Hakan Bülent Yardımcı’nın kızı olarak babasının yerel gazetesinde yöneticilik de yaptığını görüyoruz. Sosyal medya hesaplarına baktığımızda sadece CHP milletvekillerini takip eden bir Twitter hesabı ve kendi tanıtımlarını paylaşmış bir Instagram hesabı karşımıza çıkıyor. CHP’nin Kültür ve Turizm Bakanı iddiası taşıyan profil bu şekilde görülüyor açık erişim kaynaklarında. Sinema, tiyatro ve edebiyata dair herhangi bir donanım ya da ilgi karşıma çıkmadı.”

Yorumlar
A.Nejat Şardağı
19 Kasım 2023, Pazar 01:33
Merhaba Sayın Oylum. Sayın Yardımcı'yı tanımadığımı bilmenizi isterim. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi sosyoloji eğitimi almış. Turizmin lider ülkeleri özellikle tanıtım çalışmalarında her ülke toplumunun beklentileri doğrultusunda toplumbilimcilerin görüşlerini mutlaka dikkate almaktadırlar. Sociologie du Tourisme başlığı altında onlarca akademik makalenin yanında, sosyolojinin alt birimleri olarak a- kültür sosyolojisi, b - kültürel sosyoloji başlıklarında pek çok makale bulabilirsiniz. Sayın Yardımcı'nın böyle bir donanımı olduğunu düşünüyorum. Bakanlıkların siyasi makam olduğu ve duruşunun önemli olduğu kuracağı kadrolarla ve eylemleri ile eleştirilmesi görüşündeyim. Önünde bir lisans eğitimi kadar süre olan Sayın Yardımcı'yı şimdiden eleştirmek yerine beklentilerimizi ifade etmek daha doğru olur kanısındayım. Saygılarımla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha